İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Platini’yi aradım...

31.05.2010 Pazartesi
+33.673.69.1*.** nolu cep telefonunu çevirdim.. Ama Platini’yi bulamadım.. Sonra oturdum, bu yazıyı kaleme aldım..

2016 konusunda kafamız bir hayli karışık.. Kime kızacağımızı bilemiyoruz.. Henüz 3 yıllık başkan olduğu için UEFA patronunun sahip olması gereken liderlik vasıflarından yoksun olan ve taraf tuttuğunu açık eden Platini’ye mi?

Platini’nin ayak oyunlarına hiçbir karşılık vermeyip sabit duran Şenes Erzik’e mi?

Fatih Terim, Hamit Altıntop, Tugay Kerimoğlu, Hakan Şükür, Nihat Kahveci gibi Avrupa çapındaki değerlerini sunumda gözardı eden Mahmut Özgener Federasyonu’na mı yoksa?
Hepsine birden kızanı anlarım.. Ama sonucu “Bu haliyle Türkiye’ye niye 2016’yı versinler ki?” şeklinde bir aşağılık kompleksine kapılıp değerlendirenlere de ben kızıyorum..

Çünkü bilmiyorlar orada neler döndüğünü.. Sormuyorlar.. Araştırmıyorlar.. TV başında maç yorumu yapana “şezlong yorumcusu” yaftasını yapıştırmayı biliyorlar da, 2016 seçimini TV başından izleyip iki afili lafı arka arkaya koyunca kendilerini “büyük yorumcu” sayıyorlar..
Zor değil aslında.. Açacaklar birkaç telefon, mesela Fanatik’ten Mehmet Demircan gibi konu üzerinde gerçek manada uzmanlaşmış bazı gazetecileri iyi okuyacaklar, yurtdışında bu işi iyi takip etmiş insanlara soracaklar.. Zaten kime ve neden kızmamız gerektiği o zaman net biçimde ortaya çıkıyor..


***


İLK günden beri “SATILDIK” diyoruz VATAN olarak.. Yani bazı oyların istikametini sadece siyasi kulislerin değil, “para”nın da belirlediğini savunuyoruz.. Neden mi böyle düşünüyoruz?

1- FRANSIZ futbolcu Planus’un itirafları ortada.. Fransa heyeti, 2016’yı aldıklarını 1 gün önceden biliyorlardı.. Çünkü, raporları değerlendiren Milli Takımlar Alt Komitesi’nin başkanı Portekizli Madail, 7-6’lık oylamayı yapan UEFA İcra Komitesi’ne son raporunu 1 gün önce vermişti.. Üstelik verirken de Türkiye’nin raporu için “riskli”, Fransa için ise “mükemmel” değerlendirmesini yapmıştı.. O İcra’ya Platini, Erzik ve İtalyan üye girmedi..

2- MADAIL’İN neden böyle yaptığı benim için soru işareti.. Çünkü sağlık sorunları nedeniyle bazı sıkıntıları (!) vardı ve en büyük desteği de Platini’den alıyordu.. Bize son ana kadar verdiği desteğin ise “göstermelik” olduğu ortaya çıktı..

3- O toplantıda Fransa’nın 7 oyu bulduğu ortaya çıktı.. UEFA Başkanı Michel Platini de kendi delegasyonuna müjdeyi verdi.. Türkiye’nin kaybettiğini bilmesi gereken isim ise Şenes Erzik’ti.. Ama Şenes Erzik yine suskun kaldı.. Fransızlar sevinirken, bizimkiler tavana baktılar..

4- iSRAİLLİ Luzon, Danimarkalı Hansen, Portekizli Madail ve Maltalı Mifsud’un ‘gözü kapalı’ Fransa demesinin nedeni ortada dolaşan çantalar.. Söylentiler böyle diyor.. Üstelik bu dörtlüden 3’ü kesinlikle Şenes Erzik’in yakın dostları.. Bunun altını çizelim..

5- KARAR 1 gün önceden verilmiş.. Son gün yapılan sunumların hepsi formalite.. Yani Fransa’nın kazanmasını Nathan’a, Zidane’a bağlamak saflık olur..

6- BİZİMKİLERİN genel performansı gayet iyiydi.. Bu kadar kulis ve para dönerken ortalıkta, 6 oy almak her babayiğidin harcı değil..

7- ŞENES Ağabey’i de artık böyle kabul edelim.. Platini’ye karşı girdiği savaşı kaybetti.. Aslında savaşa girip girmediği de ayrı tartışma konusu..

8- MADAIL bizim proje için “riskli” demiş ya.. Lütfen şu fotoğraflara iyi bakın.. Arjantin Milli Takım kafilesi, Güney Afrika’ya inerken makineli tüfekli askerler tarafından korunuyor.. Şu tabloyu normal karşılayıp bize ‘riskli’ demek büyük haksızlık..

9- DÜN +33.673.69.1*.** nolu cep telefonundan Platini’yi arayıp fikirlerimi paylaşmak istedim.. Ama kapalıydı.. Mesaj bırakabildim sadece.. Bugün yine arayıp hesap sormak istiyorum doğrusu..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...