İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Aksu’ya CHP balyozu

02.02.2010 Salı
Murat Aksu, Demirören’e tepkiden yararlanmak istedi. Ama CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı Ünal’ın kongreye yaydığı “AKP Beşiktaş’ı da ele geçiriyor, kulüp elden gidiyor” söylemi 1669 oyluk farkı hazırladı

BEŞİKTAŞ Kongresi’nin ardından anlatacak ve yorumlanması gereken çok şey var.. O nedenle lafı uzatmadan direkt konuya giriyorum: Tribünler bas bas “Yeter” diye bağırırken, Yıldırım Demirören 3 aydır kendi sahasındaki maçlara bile gidemezken, nasıl oldu da seçimde Murat Aksu’ya 1669 fark atıp, 7343 üyenin oy kullandığı ’rekor’ katılımlı bir seçimde oyların yüzde 61’ini aldı? Kazanan ve kaybeden taraftan neredeyse herkesle konuştum, işte benim bulduğum cevaplar:

1 İSTEDİĞİ kadar böyle bir durum olmadığını anlatmaya, CHP’li Hikmet Çetin’in desteğini alarak bu yanlış algılamayı yok etmeye çalışsın, babası Abdulkadir Aksu’nun AKP’de Genel Başkan Yardımcısı olması nedeniyle, Murat Aksu’nun tam tepesinde parti ambleminin ampülü yanıyordu.. Bu siyasi yanlış-algılama, Demirören’in en büyük avantajı oldu.. Zaten yarışa başladıktan sonraki ilk söylemi de “Seçime siyaseti karıştırıyorlar”dı... Demirören ve seçimi kazanmaktaki en önemli müttefiki CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, çok katmanlı ve etkili bir kampanya başlattılar camia içinde.. En büyük Demirören düşmanları bile, “AK Parti, Beşiktaş Kulübü’nü de ele mi geçiriyor?” diye düşünmeye başladı.. Dolayısıyla Demirören’e olan tepki, “Sakın bu kaleyi AK Parti’ye kaptırmayalım” kararlılığına dönüştü.. Ve onun lehine bir blok haline geldi..

2 ALLAHI var, Beşiktaş Kulübü seçimlerinde bu algılamayı körükleyen ve Demirören’in lehine kullanan kişi İsmail Ünal oldu.. Onun kulüpteki derinliğini bilmeyenler “Ne alakası var?” diyebilir.. Şunu hatırlatayım: Ünal, Süleyman Seba Okulu’ndan mezun, Köyiçi’nden yetişmiş, Beşiktaşlılar Cemiyeti’ne 10 sene başkanlık yapmış, 1984’ten beri kaybettikleri Nevzat Demir seçimin dışında her seçimi kazanmış, tam bir kongre sihirbazı.. Kulüpteki gücüyle Beşiktaş Belediye Başkanı olmuş, şu an 2. dönemini yaşıyor.. Tüm teşkilatını devreye soktu, herkese “Beşiktaş elden gidiyor, AK Parti buraya da sızdı” diye propaganda yaptı/yaptırdı.. Bu etkinin tepkisiz kalmayacağını biliyordu, böylece Demirören’e muhteşem bir seçim zaferi yaşattı. Teyiden şu bilgiyi de vereyim. Murat Aksu’nun seçimdeki 1 numarası’na İsmail Ünal faktörünü sordum.. “Ne diyorsun? Eğer Demirören’i değil de bizi desteklese 1669 fark yemez, hatta 1000 farkla biz kazanırdık” yanıtını aldım. (Dip not: Beşiktaş’ın son 2 yerel seçimdeki oy dağılımı şöyle: (2004) CHP 44.69, AKP 19.34 (2009) CHP 68.9, AKP 15.8..)

3 MURAT Aksu için en büyük talihsizliklerden biri de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın kongreye gelmesiydi. Aksu ekibi, son ana kadar delegelere “Kongreye gelin” SMS’leri atarken; saat 14.35’te çok sevdiği kardeşi Murat’ı desteklemek üzere Akatlar’a gelen Arınç müthiş bir negatif hava yarattı.. Aksu’nun başka bir yakın çalışma arkadaşının deyimiyle “Bülent Bey’in görünmesi bizim AKP’nin uzantısı olarak algılanmamızı pekiştirdi.. Salonda da bu konuda çok eleştirildik. Sırf bu bile hesaplarımıza göre 300 oyun karşı tarafa gitmesine neden olmuştur.” 300 oy iddialı bir tespit, Bülent Arınç’ın gelmesinde hiçbir acayiplik yok ama Beşiktaş’ın sinir uçları bu kadar hassastı işte.. Zaten Yıldırım Bey’in babası Erdoğan Demirören, tam 15 saat ana tribünün ortasında ailesiyle birlikte gövde gösterisi yaparken, Murat Bey’in babası Abdulkadir Aksu 15.30’da gelip oyunu kullandı ve neredeyse saklandı.. Sanırım Abdulkadir Bey, anti-AKP lobisinin ne kadar etkili çalıştığının daha fazla farkındaydı..

4 BEŞİKTAŞ ilçesindeki AKP karşıtlığının simgesi olan Ünal, bu özelliğini sonuna kadar kullandı ve bu desteğe karşılık Demirören’in listesinin %40’ını dizayn etti, bazı isimleri listeden bile çıkardı.. ’Oligark’ Mübariz Mansimov’un CEO’su Alaattin Aykaç, ekonomik açıdan çapı çok geniş Serdar Adalı, İzmir’in oy deposu Emin Önal, başkan adayı çıkacakken ’U’ dönüşü yapıp listeye giren Metin Keçeli gökten paraşütle inmedi.. Hepsi Ünal’ın ekibinden.. Ayrıca dahası da var..

5 OKEY MASASINA VEDA GEREK
PEKİ Demirören 3. döneminde başarılı olacak mı? Kimse bilemez.. Ama yönetimini değerlendirerek bir sonuca ulaşabiliriz.. Tam bir çatışma listesi yaptı Demirören.. Bundan önceki yönetim ‘Onun sözünden çıkmayacaklar’ın bir kolajıydı, nitekim abuk-sabuk pek çok hata da bu kontrolsüzlükten yaşandı.. Biraz açayım: Bu ekipte Demirören, Aykaç ve Adalı gibi 3 önemli zengin var.. Bunlar için 10 milyon Euro’luk bir transfer harcaması bile sorun değil. Ama karşılarında bu kez Seba Okulu’ndan mezun Metin Keçeli ve Fahrettin Curoğlu gibi 2 yaşlı kurt var.. Ayrıca da deneyimli siyasetçi Erdoğan Toprak.. Bu ’cimri’ üçlü Beşiktaş’ın 1 lirasını boşa harcatmaz.. Üstelik herhangi bir rezalette bütün camiaya hesap vermek zorunda kalacaklarını bilirler. Yani camianın sigortaları. Ve Şeref Yalçın, Hakan Aksoy, kısmen Sinan Vardar gibi tribünden gelen, herhangi bir kavga ortamında öne atlayacak; ’şahin’ sınıfa sokabileceklerimiz.. Bu 3 ayrı yönetici kategorisi iyi bir başkan yönetimiyle çok verimli çalışabilir.. Yani artık top Demirören’de.. 2. yani de şu: Artık okey masalarından kulüp yöneten adamların devri bitti.. Her alanda ciddiyet gerekiyor..

*****


Uluç Gürkan

BEŞİKTAŞ kongresinin bu kadar centilmence geçmesini sağlayan, ’görünmeyen’ bir kahraman var.. Mali kongreyi öylesine adil biçimde yönetti, tüm siyasi deneyimini kongre salonuna geçirip öyle güven verdi ki, en ufak bir tatsızlık yaşanmadı.. Akatlar’da görevli 200’e yakın sivil polis de bu gergin olmayan ortamda adeta ’tatil’ yaptılar..

*****


Kongre taraftara ne dedi?

BEŞİKTAŞ tribünleri Yıldırım Demirören’i son 3 aydır perişan etti.. Küfürler, ’Yeter’ler havada uçuştu. O kadar cayırtıya rağmen, her 3 delegeden 2’si Demirören’e “YETMEZ, 3 yıl daha devam” dedi. Demek ki, kulübü taraftar değil, delege yönetiyor hâlâ. Zaten taraftar anketlerinde de %90’a varan oranlarda oy almıştı Murat Aksu.. Bir nevi taraftarın sesi oldu.. Aksu’cular “Taraftarın kahramanı kongre ağalarına yenildi” diyorlar.. İlginç bir tespit, değil mi?

*****


Medya ve taraf olmak

BEŞİKTAŞ kongresi döneminde medyanın geneli sınıfta kaldı.. Körü körüne Demirören’i destekleyenler veya sanki akrabasıymış gibi Aksu’yu sahiplenenler, acayip bir atmosfer oluşturdu.. Hatta bazılarına yönetim katından sanki birileri ‘vur’ demiş, onlar da tam ‘öldür’dü... Ne gerek var bir adayı başkan yapmak için bu kadar uğraşmaya? Gazetecilik bunun neresinde, anlayamıyorum.. Ama şunu biliyorum: Yıldırım Demirören’in de yandaş medya oluşturma politikasını artık değiştirmesi gerekiyor.. Çünkü kurunun yanında bazen yaş da yanıyor..

*****


Demirören: Ağzıma s.....n Murat!

Yıldırım Demirören, 3. kez başkan seçilirken tarihi bir fark yakaladı. Peki 1669 oyluk farkın sebebi ne?

SEÇİM dönemindeki hararetli atışmaların aslında tiyatrodan ibaret olduğunu çok iyi gösteren bir anekdot bu.. Yani bizim düşman sandığımız insanlar aslında yakın arkadaşlar.. Sabah 10.00’dan itibaren Akatlar’ın giriş kapısında her gelen delegeyi karşılayan Demirören, 17.00’ye doğru trafik azalınca nefes alma fırsatı bulmuş.. O sırada kendisi gibi sürekli el sıkan Murat Aksu’ya yaklaşıp şu espriyi yapmış: “Murat, ağzıma s....n! Senin yüzünden sabahtan beri nefes bile alamadım..” Karşılıklı gülüşmüşler..

*****


Revna Hanım’ın ‘Naber kene!’ şakası

Spor Müdürümüz İbrahim Seten, hem galip hem de mağlup tarafla konuşarak, kongreyi değerlendirdi:

DEMİRÖREN-AKSU düellosunun taraflarından biri de Revna Hanım’dı.. Kocası hiçbir gazeteye doğru dürüst açıklama yapmazken, aile adına sanki o konuştu.. Aksu’nun “Demirören’in etrafında kulübün kanını emen keneler, dolandırıcılar var” lafına çok alınmıştı.. Hatta kongrede karşılaştığında Murat Bey’e “Naber kene?” demeyi planlıyordu.. Ama bunu yapmamış.. Murat Bey, kendisini görünce yanına gitmiş, birbirlerine şans dilemişler.. Revna Hanım’ın kene esprisi de güme gitmiş..

*****


BÜLENT AMCA FAKTÖRÜ...

Başbakan Yardımcısı ve Ak Parti’nin sembol isimlerinden Bülent Arınç’ın Beşiktaş Kongresi’ne gelmesi Murat Aksu ekibinde bile soğuk duş etkisi yarattı.. Yapılan yorum şu: “Bülent Amca’nın gelişi en az 300 oyun adresini değiştirdi.”

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...