İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

İhale kime kaldı azizim?

28.01.2010 Perşembe
ERMAN Hoca beklenen açıklamasını yaptı.. O yazıdan önce Hoca ile salı gecesi beraberdik.. Dostlar ve meslektaşlarla dolu bir masada ihale sonrası yaşanan krizi masaya yatırdık.. Hocanın açıklamalarının tahlili ve kendi yorumuma geçmeden önce okuyucuları bir konuda aydınlatmak istiyorum..

- BİZ Erman Hoca ile çok eski tanışırız.. SABAH’ta omuz omuza 6 yıl çalıştık, o Hürriyet’e ben VATAN’a geçtikten sonra da aramızdaki sıkı iletişim ve sağlam dostluk hiç bozulmadı.. Başka gazetelerde de olsak her zaman birbirimize inandık.. Aziz Yıldırım ile de başkanlığının ilk 4 senesinde yakın arkadaştık.. Sonra araya bazı tatsız olaylar girdi, 7-8 senedir hiç diyaloğumuz olmadı.. Yani olayların merkezindeki 2 kişiyle ilişki biçimim taban tabana zıt..

Bu tespitten sonra Toroğlu’nun Hürriyet’teki yazısının satırbaşlarına bakalım...

1 HOCA’YA göre görevine son verilmesinin siyasetle, Kulüpler Birliği’nin geneliyle, Futbol Federasyonu ile, hakemlerle, seyirciyle, futbolcularla hiçbir alakası yok..

2 HOCA “İhale bana kaldı” diyor yazının başlığında ama kendi ihalesini de aslında Aziz Yıldırım’a bırakıyor..

3 ÜSTÜ kapalı olarak da Digitürk Genel Müdürü Ertan Özerdem’i suçluyor..

4 HOCA kafa karıştırıcı bazı anekdotlar da aktarıyor.. Mesela ihaleden 3 gün önce Ertan Özerdem’i; Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım ve Göksel Gümüşdağ ziyaret ediyor.. Ali Yıldırım burada Özerdem’e “Yıllardır söz verdiğiniz halde Erman Toroğlu’nun işine niye son vermediniz?” diye soruyor.. Sivasspor Başkanı (Hay Allah! Ağzımdan kaçtı.. Hoca yazısında bu kulüp başkanının kim olduğunu belirtmemişti) Mecnun Otyakmaz ihale biter bitmez Aziz Yıldırım’ı arıyor, tebrik ediyor.. Ve şu karşılığı alıyor: “Henüz işimiz bitmedi.. Elbirliğiyle bu Erman Toroğlu’nu yollamamız gerekiyor.”

BUNLARI toplarsanız Yıldırım bastırmış, Digitürk de diyet olarak Hoca’nın kellesini vermiş gibi bir görüntü çıkıyor..

Peki gerçekten böyle mi?

***


BENCE değil.. Sebeplerim şöyle:

- DÖNEM dönem Üç Büyükler’in hepsi Erman Hoca’dan şikayetçi oldu.. Taraftarlar dekoderleri bırakma kampanyaları düzenledi, yönetimlerden feyz alarak Erman Toroğlu’na küfreden korolar oluştu tribünlerde.. Özellikle o sezon yarışta geri düşen büyük kulüpler hep Erman Hoca’yı hedef gösterdiler.. Digitürk bunlara 9 sene dayandı.. Bu kadar dayandılar da.. Yıllık olarak kafalarındaki rakamın 100 milyon dolar fazlasını verdikleri bir ihaleden sonra niye Aziz Yıldırım’a Erman Hoca’nın kellesini hediye etsinler ki? Bedavaya alsalar hadi mantıklı... Adamlara sorsan zaten değerinin üstünde para verdiklerini düşünüyorlar.. Yanına bonus olarak Erman Hoca’yı koymanın ne manası var ki?

- ERTAN Özerdem ile geçen yılın mayıs ayında başbaşa uzun bir görüşme yapma fırsatı buldum.. Bana o zaman da Erman Hoca’dan şikayet etmiş, ellerindeki malı istedikleri şekilde temsil edemediğinden yakınmıştı.. Şansal Büyüka’nın baskısı olmasa hoca ile çalışmayı düşünmediğini net bir biçimde hissettirmişti.. Dost sohbeti olduğu için bunları o gün kullanmadım ama şimdi yeri geldi.. Yani Digitürk ile Erman Hoca’nın ilişkileri zaten gergindi..

- BİLDİĞİM kadarıyla Digitürk şunu düşünüyor: Artık malın önüne geçerek kendi markasını güçlendirecek isimlerle değil, geri planda kalıp malın değerini ortaya çıkaracak kişilerle çalışmamız gerek..

- LİGİN 10. haftasındaki F.Bahçe-G.Saray derbisinden sonra Digitürk yönetiminden “Erman Hoca’yı gönderelim” kararı çıkıyor.. Sebep şu: F.Bahçe’nin kazandığı maçtan sonra Hoca 45 dakika boyunca Arda-Cristian-Bilica kavgasını yorumluyor.. F.Bahçe’nin futbolunu ise 5 dakika ile geçiyor.. Üst düzey yönetiminde 3 G.Saraylı bulunan Digitürk, ertesi gün toplanıyor.. Ölçümlere bakılıyor.. “Kazanan takım bizi seyreder, kaybeden dizilere döner.. F.Bahçe’nin başarısının bu kadar gölgede kalması bir hatadır.. O gece müşterimizi başka kanallara kaptırmışız” diyorlar.. Ve kararı Şansal Büyüka’ya tebliğ ediyorlar.. Büyüka direniyor..

***


- ERMAN Hoca’ya katıldığım bir nokta var.. Digitürk’ün ihaleden sonra paniğe kapıldığını söylüyor.. Doğru; “Madem bu parayı verdik, her türlü radikal değişikliği acilen yapmalıyız” diyerek kantarın topuzunu kaçırıyorlar.. Sonuçta Hoca gönderileceğini VATAN’dan öğreniyor.. Usul yönünden yapılan hata sonucu işler çorbaya dönüyor..

- BANA göre işin özeti bu..

PEKİ Erman Hoca niye Aziz Yıldırım’ı işaret ediyor? O da boşuna değil..

1 AZİZ Bey’in yakın çevresi, kendi hakimiyet alanlarını genişletmek için çevrelerinde yaşanan herşeyi başkana tahvil ediyorlar.. Hıncal Uluç gitti, biz götürdük.. Erman Hoca düştü, biz düşürdük.. TL değer kazandı, biz çıkardık.. Enflasyon düştü, Aziz Yıldırım söyledi öyle oldu vs.. Bir tek 2 yıldır takımı şampiyon yapamıyorlar.. Korku İmparatorluğu böyle bir şeydir.. Herşeyi bir nedene veya kişiye bağlarsan, sonunda o kişi de buna inanır.. Ve bütün kamuoyunda caydırıcılığı olur.. Neyse, kulağımıza öyle şeyler geliyor ki.. Aziz Bey “Erman yetmez, Şansal’ı da götüreceğiz” bile diyormuş mesela.. Hiç inanmıyorum buna.. Ama Hoca’nın inanmasını da normal karşılıyorum..

2 AZİZ Bey bunca söylentiye rağmen net bir açıklama yapmıyor hala.. “Ben gönderdim” dese “Sivil diktatör” durumuna düşecek.. “Alakam yok, ben Erman’la uğraşmam” dese kendi kamuoyuna dönük bugüne kadar verdiği mesajları inkar etmiş duruma düşecek.. O sustukça spekülasyonlar artıyor..

3. DİGİTÜRK Erman Hoca’yı gönderirken net bir sebep göstermedi.. Hoca da sebebi başka yerlerde, en fazla düşmanlığın olduğu yerlerde arıyor doğal olarak..

SONUÇ: Şansal Büyüka da bırakırsa Digitürk ağır yara alır, Aziz Yıldırım’la ilgili tevatürler kanalı gölgeler.. Bırakmazsa sular şimdilik durulur.. Lig kızıştıkça Hoca’nın eksikliği daha çok hissedilir.. Ve Hoca gelecek sezon görüntülü-görüntüsüz bir kanalda yıldızlığını pekiştirir..


***Hıncal Abim’e..

HINCAL Abim demiş ki: “İbrahim Seten kardeşimiz, F.Bahçe ile ilgili en eleştirel sayfaları yapıyordu.. Son zamanlarda niye ortada yok? Çünkü gazetesi satılıyor.. O da ’Böyle bir ortamda fincancı katırlarını ürkütmesem daha iyi olur’ deyip Aziz Yıldırım’dan af diliyor.. Erman ile ben susmayız.. Ama onun gibi korkaklar susar..”

HENÜZ 27 yaşındayken, onun gibi cesur bir yazara müdürlük yapma onuruna erişmiştim SABAH’ta.. Çok da kavgalar yaşadık.. Hem aramızda, hem başkalarına karşı.. Dün kendisine de söyledim: “Abi, Hıncal Uluç’tan korkmayan adam Aziz Yıldırım’dan niye korksun?” Aramızda tek fark var.. O, son durumu kendi gerçeğine göre yorumluyor.. Ben ise sahaya inerek, herkesle konuşarak, olayı kavrayarak..

ÜSTELİK korkak, hesapçı, F.Bahçe uşağı yakıştırmalarını göze alarak..

BİR de hatırlatma.. Hıncal Abim ’İbo en eleştirel sayfaları yapıyordu, korktu’ diyor ya.. 1 ay önce Avrupa’yı bırakın, Brezilya basınına bile konu olan F.Bahçe’deki “kelepçe” li seks skandalını kim ortaya çıkarmıştı?

Bu nasıl korkmaksa, anlamadım..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...