İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Erman Hoca’yı Aziz Yıldırım mı gönderdi?

23.01.2010 Cumartesi
ERMAN Hoca bir konuşsa, eminim şöyle anlatırdı içinde bulunduğu durumu:

“Yahu hocam.. 15 yıldır ben aynı Erman’ım.. Tarzım hiç değişmedi.. Güçlüler hep tepki duydu, güçsüzler sevdi.. Hepsini anlıyorum da bunca zamandan sonra eniştem durup dururken beni niye öptü? İşte onu anlayamıyorum..”

ERMAN Hoca’yı kimin öptüğü belli de, niye öptüğü tartışmalı.. Futbolun marka değeri madem Erman Hoca gidince yükselecekti, 9 sene bunu yapmak için niye bekledi Digitürk? O sürede Erman Hoca cebinden para vererek Lig TV ekranına çıkmadı ki! Dünya kadar para aldı her sene..

***


KOMPLOYU seven futbol dünyası binbir türlü dedikoduyla çalkalanıyor şu an.. Genelde adres aynı yere çıkıyor.. Aziz Yıldırım’a.. Erman Hoca’nın oldu-bittiyle gönderilmesini O’na bağlıyor herkes.. Hatta başkanın yakın çevresinden bile aynı mealde yorumlar geliyor: “Aziz Başkan gitti Digitürk’e, kulüplerin Erman Hoca ile ilgili şikayetlerini aktardı.. Ve o görüşmede ayarı çekti..”

BEN bunlara itibar etmiyorum.. F.Bahçe Başkanı’nı sevenlerin, ona tapanların abartması olarak görüyorum.. Çünkü Aziz Yıldırım güç oyununu akıllı oynar; hiç alâkası yokken bile, kendisine güç atfedilen tartışmaların içinde adının geçmesi onu rahatsız etmez.. Çünkü bu söylentiler onun gücünü arttırır.. Herkesin kafasına bir “Acaba?”nın girmesi işine bile gelir.. Caydırıcılığı yükselir.. Peki Aziz Yıldırım bu işin içinde değilse, ne oldu Erman Hoca’ya?

1: DIGITURK’ÜN genel müdürü, uzun süre önce kafasında bitirmiş Hoca’yı.. Beğenmiyor, içselleştiremiyor onun tarzını.. Zaten Ertan Özerdem bir İngiliz asilzadesini andırmıyor mu? Belli ki Erman Hoca’yı da kaba-saba buluyor.. Türkiye’deki değişimi, genç neslin görsel eğilimlerini inceliyor.. Ve malını Hoca temsil etsin istemiyor.. Hele de 2.5 milyar $’ı verdikten sonra..

2: AMA.. Zamanlaması ve yöntemi işlerin çorbaya dönmesine sebep oluyor.. İyi günde-kötü günde yaşanmış 9 yılın ardından alsa Hoca’yı karşısına, onu niye istemediğini güzel güzel anlatsa, helâlleşir, güle oynaya el sıkışırlardı.. Ama olmadı.. Hoca istenmediğini geçen pazar VATAN’da çıkan haberden öğrendi.. Düne kadar Erman Hoca’ya resmi tebligat bile yapılmamıştı.. Anlayın işlerin nasıl kontrolden çıktığını..

3: BU operasyonu gerçekleştirmek için sezon sonunu beklemek daha akılcı olurdu.. Nitekim, Şansal Büyüka da aynı şeyi düşünüyor olmalı ki, bu akşam ekrana çıkmıyor ve istifası cebinde.. Bu operasyon ona kalsa sezon sonunda yapılır, yeni şartlar ve yeni durum daha netleşir, daha az toz kalkardı.. 2.5 milyar $’lık malın sahibinin bu yaptığını anlamak zor.. Tek harekette hem Erman Hoca’yı hem Şansal Büyüka’yı ‘ofsaytta’ bıraktılar.. Üstelik B planlarının olmadığı da ortada..

4: İZLEYİP göreceğiz bu akşam.. Bakalım Erman Hoca’nın yeri öyle kolay dolacak mı? Hakem kararlarının abartılı biçimde tartışılmasına ben de karşıyım ama hiç konuşulmaması resmen sansürdür.. Bu çarpık sistemin yıldızıdır Erman Hoca.. Ama değişim Erman Hoca’dan başlarsa, sistem kendini bir anda ‘reset’lemez.. Sen gazeteci döven başkanları, derbide kavga eden futbolcuları, hakem tartaklayan yıldızları, her başarısızlığı hakeme ve medyaya yükleyen yöneticileri değiştiremezsen, Erman Hoca’yı daha da büyük bir yıldız yaparsın.. Hem de ekrana çıkarmadan.. Hele Üç Büyükler birbirine girsin bakın nasıl mumla arayacağız Hoca’yı ?

5: KİM yerine gelecek? İlk aday Rıdvan Dilmen.. Bugün anlaşsan, belli kafalar “İşte bak, ben söylemiştim zaten, Yıldırım adamını getirdi..” diyecek, Rıdvan’a haksızlık edecekler.. Oysa şu anda ekranların en saygıdeğer yorumcusu Rıdvan.. Keşke, Erman Hoca varken Digitürk onu alabilseydi.. Planladıkları geçişi ne kadar da şık ve pürüzsüz yaparlardı..

6: PEKİ izne çıkan Şansal Büyüka geri döner mi? Ona ve ailesine sorsanız dönmez.. Ama öyle büyük baskı geliyor ki, dayanması çok güç.. Erman Hoca bile “Sen yola devam et hocam” diyor.. Onun kararını neyin etkileyeceğini tahmin edebiliyorum.. Büyüka “Bu işlerin arkasında Aziz Yıldırım var” söylentilerinden rahatsızlık duyuyor olmalı.. Bu yüzden “Aziz Yıldırım’ın Hoca’nın gitmesinde bir dahli bulunmadığına ve Digitürk’te böyle büyük etkisi olmadığına % 100 inanırsa” yola devam eder.. Yok, eğer Büyüka da bırakırsa “Erman Hoca’yı Aziz Yıldırım yolladı” söylentisi şehir efsanesi olur..

Hiçbir akıllı da kuyudaki bu taşı çıkaramaz.. Aziz Yıldırım bile..


***90 Dakika’yı kim bitirdi?

HINCAL Abi’yi okudum dünkü Hürriyet’te.. “90 Dakika’yı hangi güç bitirdiyse, Erman Hoca’yı da aynı güç yolladı” diyerek Aziz Yıldırım’ı işaret ediyor.. Ben ona katılmıyorum.. Çünkü..

- 90 Dakika 15 sene NTV’de değil miydi? Koca kanal Aziz Yıldırım’ın baskısına 15 yıl dayanmışsa niye aniden bu sezon pes etsin ki!

- Bu karar Yıldırım’ın “3 yıl üst üste şampiyonluk” sözüne denk geldi.. Ama sanki, F.Bahçe 4 sezonda 3 kez şampiyon olurken 90 Dakika yoktu!

- Peki başka kanallar, başta CNN Türk, 90 Dakika’yı yapmak için günlerce, haftalarca uğraşmadı mı? Ama Hıncal Abiler kabul etmedi.. Madem 90 Dakika’yı Aziz Yıldırım bitirmişti, neden Aziz Yıldırım’a rağmen 90 Dakika’yı yaşatmak gibi bir misyon üstlenmediler?

90 Dakika’yı bitiren Hıncal Uluç-Haşmet Babaoğlu-Mehmet Yılmaz’dan başkası değildir.. İsteseler, istedikleri kanalda programa devam edebilirlerdi.. Eğer “Sen de amma kafasızsın.. Aziz Yıldırım 90 Dakika’nın NTV’de yapılmasını engelledi, esas mesele orada” derseniz de şunu sormak istiyorum:

Hıncal Abi ile Mehmet Yılmaz şu anda NTV’de başka programlar yapmıyorlar mı? Eee, madem Aziz Yıldırım yaptırmıyor, madem NTV bu kadar tu-kaka.. Orada ne işiniz var?

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...