İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

Ercan...

03.11.2009 Salı
HÜRRİYET’İN spor müdürü oldu ya, 15 günde sporun en çok tartışılan figürü haline geldi Ercan Saatçi.. Yaptığı değişiklikler, sayfalarına kattığı dinamizm, içinde amatörce filizlenen gazetecilik coşkusu, medyanın kötücül havasının çok dışında kalan mizacından bahsetseler “İyi ki geldin Ercan” diyecektim.. Ama herkes başka şeyden bahsediyor..

Ercan’ın 8 Aralık 2006’da FB TV’de katıldığı bir programın çekiminde sarfettiği G.Saray’ı hedef alan sözlerden.. Bazı gazeteciler, sanki sütten çıkmış kaşıklarmış gibi, Ercan’a hücum ediyor.. Etik bir çizgi çekiyor! Kendileri o çizgiye uyarmış gibi üstelik..

Bakın, G.Saray taraftarının tepkisini anlarım.. Hakarete uğradıkları düşünüyorlar.. Oluşan bu olumsuz atmosferi yoketmek de Ercan’ın işi.. Oysa Ercan o talihsiz konuşma sırasında yönetici değil, fanatikliği ile övünen bir F.Bahçe yazarı.. Kimbilir başka ne herzeler yemiştir? Tıpkı Mehmet Yılmaz, Uğur Dündar, Cengiz Çandar, Mehmet Ali Birand, Hıncal Uluç veya Hasan Cemal gibi.. Onların fanatiklikleri, futbolla ilgili yazdıklarının, yaptıklarının değerini azaltıyor mu?

***


SON 24 saatte gelişen olaylara bakarsak, Ercan Saatçi olayının irdelenmesi gereken bir boyutu daha var..

Ziya Şengül, güzel bir soru attı ortaya: “İyi de kardeşim, 3 yıl önce çekilmiş bir görüntü niye bugün kamuoyuna servis edildi? F.Bahçe mi bunu organize ediyor, G.Saray mı?”

Ertesi gün F.Bahçe bir açıklama yapıp kendi TV’lerinde yapılmış çekimin görüntülerinin çalındığını ve G.Saray TV’ye aktarıldığını somut delillerle ortaya koydu.. Yani F.Bahçe’nin Ercan’ı linç etme girişimiyle alâkası yok..

Peki ya G.Saray? Onlar da masum mu? Birkaç soruyla zihinleri açalım..

* Daha göreve gelir gelmez G.Saraylı bir yönetici Ercan Saatçi’ye “Seni o koltuktan indirmek için elimizden geleni yapacağız” mesajı yolladı mı?

* 2. Başkan Mehmet Helvacı, Sivas maçı sonrası işi-gücü bırakıp 5 dakika Ercan Saatçi ile ilgili konuştu mu?

* Görüntülerin çıktığı yer G.Saray Televizyonu değil mi?

* Hürriyet’i alma-aldırma kampanyası yapanlar G.Saray taraftarı değil mi?

4 sorunun cevabı da “Evet.” Yoksa G.Saray Kulübü, Hürriyet’in spor müdürünü değiştirmek amacıyla resmen linç kampanyası mı yürütüyor?

Önemli olan nokta burası işte..

Başımdan geçtiği için bilirim.. Aziz Yıldırım da aynısını bana yapmaya kalkmıştı.. Tutmadı.. G.Saray’ınki de tutmaz.. Ercan’ın gazetecilikteki geleceğini sadece ve sadece habercilikteki tutarlılığı, cesareti ve becerisi belirler.. Bunu belirlemek eğer G.Saray’a kaldıysa, Adnan Polat’a bir sorum var:

“Siz G.Saray’ın problemleriyle uğraşmak yerine kendi medyanızı mı dizayn etmeye kalkıyorsunuz?”

***


İŞİN etik boyutu sabaha kadar tartışılabilir.. Tartışılamaz boyutu ise şu:

Hiçbir kulüp bir gazeteci için linç kampanyası başlatma hakkına sahip değil.. Bu görüntüde “İyi ki geldin Ercan” demek abesle iştigal.. Doğru laf şu: “Cehenneme hoşgeldin.”

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...