İbrahim Seten

tüm yazıları
e-posta gönder

3. sayfa gibi olduk

29.10.2009 Perşembe
OKUYUCULARIMIZDAN özür diliyorum.. Çünkü ana spor sayfamızı derbideki olaylara ayırdık.. Spor sayfası değil sanki cinayetlerle dolu bir 3. sayfa gibi oldu. Su bardağı, votka şişesi, yalan söyleyen futbolcu derken aslında ipliğimizi pazara çıkardık.. “Al Birini Vur Ötekine” başlığının sebebi de hiçbir takımın bu tip olaylarda diğerinden masum olmadığını vurgulamak için..

BEN de bu şiddetten rahatsızlık duyan, tribünleri örümcek ağı gibi sarmış fanatiklerin yokedilmesini isteyen, 14 yaşındaki oğlum Doğa’yı her maça yolladığımda yüreği ağzına gelen sıkıntılı bir babayım aslında.. Ve bu işlerin kökten temizlenmesini istiyorum.. Söze gelince herkes istiyor ama gelin bu pisliği nasıl çözebileceğimizi tartışmaya açalım..

KEITA’YA atılan bardak mesela.. Görüntüler, uzman görüşleri net biçimde ortaya koyuyor.. O cismi G.Saraylı fanatikler atmış işte.. Şimdi G.Saraylılar’a düşen, en azından burada F.Bahçe’yi suçlamamak.. Çünkü böyle yapmazlarsa, haklı iken haksız duruma düşecekler benim gözümde..

SAHAYA atılan votka şişesi.. Tek kelimeyle “Yuh” diyebiliyorum.. Allah bilir, o şişeyi tribüne sokan meczup statta çilingir sofrasını kurmuş, şişeyi 55. dakikaya kadar boşaltmış, sonra da sahaya atmıştır.. Şişeyi atıyor, büyük bir pişkinlikle sahaya inip alıyor ve yerine çıkıyor.. Ve bu konuda hiçbir işlem yapılmıyor.. Çünkü olağan karşılanıyor..

MAÇTAN önceki kavga.. Hayatımda böyle başka rezalet görmem inşallah.. Olayları başlatan Cristian.. Ama ayak uyduran da Arda.. Görgü tanıkları anlattı, Cristian ittikten sonra Arda aslında mevzuyu önemsememiş.. G.Saray tribününe doğru gitmiş.. Ne olduysa arkadan Ayhan ve H. Balta’nın gelmesiyle olmuş.. Arda ile bir şeyler konuşmuşlar, Arda dönüp kavgayı başlatmış.. Ne dediler acaba? “Sen G.Saray kaptanısın, seni nasıl iter?” dediler belki.. O anın en büyük suçlusu, yalan söyleyen Cristian ama Arda da provoke edilmesi en kolay adamı G.Saray’ın..

MESELA G.Saray golünden önce Arda korneri atarken kafasına tribünden pet şişe yağıyor.. O top gol olunca Arda arkasını dönüp testislerini tutuyor ve ağzına gelen bütün küfürleri sıralıyor.. Bu detay da gözlerden kaçtı, gitti..

***


DERBİYLE ilgili fikrim şu:

F.BAHÇE G.Saray’ı provoke etmek için elinden geleni yaptı.. G.Saray otobüsü maça gelirken yolu şaşırıyor, stadın etrafından 6 tur atıyor.. Ben bunun bile rastlantı olmadığını düşünüyorum.. Tıpkı o pankartların, Cristian’ın Arda’yı itişinin, Carlos’un Keita’ya serbest güreşte bile faul sayılacak biçimde yaptığı ‘çırpma’nın masum olmadığını düşündüğüm gibi.. F.Bahçe yönetimi, G.Saray’ın oraya intikam amaçlı geldiğini bildiği için, gerilimi arttırıcı her türlü organizasyonu yapmış, sonra da seyretmiş.. İstediğini de almış..

***


O zaman derbi kültürümüzü değiştirmemiz lazım önce.. F.Bahçeliler kendi kendine sormalı: “Biz G.Saray’ı yenmek mi istiyoruz, hem yenmek hem dövmek mi istiyoruz?”

YA G.Saraylılar.. Siz F.Bahçe’yi yenmek mi istiyorsunuz, hem yenmek hem dövmek mi istiyorsunuz?

CEVAP ikincisiyse bizi uğraştırmayın.. Sportif mesajlar, marka değeri filan diyerek kafaları karıştırmayın.. Siz kavganızı edin, biz de eğer bunu istiyorsak hiç şikâyet etmeyelim..

***


YAZININ burasında federasyon başkanı Mahmut Özgener’i aradım.. İyi haber, onun da sıtkı sıyrılmış durumda.. Önümüzdeki hafta Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Kulüpler Birliği ile masaya oturup Sporda Şiddet Yasası’nı değiştiriyorlar..

DİYOR ki: “Bu işi tek başımıza çözemeyiz.. Kulüplerin aldığı cezalara sebep olan fanatikler, ceza bittikten sonra yine tribünlerdeki yerini alıyorsa, devlet bunlara yaptırım uygulamıyorsa caydırıcı olamayız.. Aynı zihniyet her maça gelir, olay çıkarır.. Belki de her statta nöbetçi mahkeme kurmaya kadar götürmeliyiz işi.. Yani suçu işleyen anında cezasını görsün ki, caydırıcı olsun..”

KATILIYORUM, toplantının sonucunu bekliyorum..

Yazarın Önceki Yazıları

06.02.2014

İşte transfer şikesi..

06.03.2013

Çakır maçın altında ezilmedi

09.10.2012

Alex, Aykut Kocaman, Yıldırım kardeşler: Hiçbiri masum değil

29.08.2012

Alex, F.Bahce’nin Giggs’i olsun

13.11.2011

Terim’den özür diliyorum!

31.08.2011

Rus ruleti

27.08.2011

Oyuncu satacağınıza elinizi cebinize atın

20.07.2011

Denizli – F.Bahçe maçında teşvik varsa G.Saray’ı da araştırsınlar

18.07.2011

F.Bahçe düşüyor!

10.07.2011

Aziz Yıldırım bunu hak etmedi
daha fazlası...