Ersin Düzen

tüm yazıları
e-posta gönder

O sene bu sene mi?

08.07.2018 Pazar
İSVEÇ, eleme grubunda Fransa ve Hollanda’ya kök söktürdü, play-off’ta İtalya’yı eledi, Dünya Kupası’nda ise Almanya’ya son saniyede mağlup olup, Meksika’yı son maçta yenerek lider oldu. Zorluk derecesi yüksek maçlara alışkın ve testlerden başarıyla geçtiler. Her ne kadar yıldız kategorisinde futbolcusu olmasa da, fizik gücü, direnci ve alan daraltarak iyi savunma yapmasıyla bilinen bir ekip…
 
BU özellikleri düne kadar işe yaradı... Bir çeyrek final maçından çok, Premier League liderinin, orta sıralardaki bir takımla mücadelesi gibiydi. Kneredeyse tek taraflı bir maç izledik. İngiltere  Southgate ile birlikte kimlik değiştirdi. Genç ve dinamik bir takım. Aynı zamanda savunmayı ve hücumu  birlikte yapıyorlar. Top rakipteyken 5’li, top kendisine geçince 3’lü savunma ile oyunun iki yönünde de başarılılar. İlk yarıda İsveç presle karşılaşınca, ne oyun kurabildi, ne de uzun toplarla isabetli pas atabildiler. 
 
YOUNG ve Trippier İngiltere’nin enerji kaynağı. Onların katılımı ile İsveç kalesini her fırsatta ablukaya aldılar. Ancak, bu baskıyı daha fazla pozisyon ve gollere çeviremediler. Tıpkı Belçika gibi, İngiltere de tecrübe kazandıkça gelecek turnuvalarda daha iyi olacaktır.
 
GOL SÜRPRİZ OLMADI 
 
İLK 3 çeyrek finalin anahtarı duran top golleri oldu. İngiltere bu alanda lider. Gol sürpriz olmadı. İngiltere, öne geçse de bazı takımların aksine vitesi küçültmedi. 2’yi attı, 3’ü istedi. Coşkusu,  enerjisi düşmedi. Lakin, saydığımız artılarının yanı sıra kalesinde önemli pozisyonlar da verdi, Pickford devleşti.  
 
YAZI baskıya girdiğinde İngiltere’nin yarı finaldeki rakibi henüz belli değildi. Finale yakın görüyorum ancak şampiyonluk için Fransa veya Belçika hangisi gelirse gelsin, İngiltere’den daha iyi ve tecrübeli takımlar. Yani o sene, bu sene demek çok zor! 

Yazarın Önceki Yazıları

26.10.2018

Gerçekçi hedef ikinci sıra...

07.10.2018

Bir tek gol eksik

01.10.2018

Nakavt

28.09.2018

Yazıklar olsun!

25.09.2018

Dağ fare doğurdu

21.09.2018

Mutluluğa tek sebep!

17.09.2018

Kazanan kim?

02.09.2018

Cocu’nun şaheseri

26.08.2018

Büyük takım!

19.08.2018

Sabun
daha fazlası...

Diğer Yazarlar

Güntekin Onay

Temiz bir sayfa

Ömer Güvenç

Quaresma döktürdü

Gökhan Dinç

Çok kazançlı

Faik Çetiner

Facia geliyorum diyordu

Serhat Ulueren

Motivasyon lazım

Ersin Düzen

Gerçekçi hedef ikinci sıra...

Bahri Havadır

Ya Muslera olmasaydı?

Mehmet Ayan

1 PUAN İYİDİR!