Dünyayı yendi, sakatlığa yenildi

Dünya şampiyonu görme engelli milli halterci Bircan Şimşek, yaşadığı sakatlık sorunları nedeniyle sporu bırakma kararı aldı.

05.09.2017 Salı 12:08
Güncellenme: 05.09.2017 12:11
AA
Bircan Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllardır belindeki  ağrılardan şikayetçi olduğunu belirterek, doktorların yanlış teşhis koyması  sonucu bu noktaya geldiğini söyledi.
 
Yaşadığı ağrılar sonrasında birçok kez doktora gittiğini ve hepsinde  de kendisine fıtık teşhisi konulduğunu ifade eden milli sporcu, "Açıkçası yanlış  teşhisler sonrasında rahatsızlığım düzelemez bir hal aldı. Bu nedenle çok  sevdiğim spordan uzak kalmak zorundayım." dedi.
 
2005 yılında atletizm branşıyla spora başladığını ve iki yıl sonra  haltere geçtiğini dile getiren Bircan, "Rahatsızlıklarım sonrasında defalarca  devlet hastanesine gittim. Her seferinde fıtık olduğumu, fazla üzerinde durmamam  gerektiğini söylediler. Sonrasında özel hastaneye gittim ve oradaki doktor,  rahatsızlığımın omurilik kanal darlığı olduğunu belirledi. Sorunun adı daha önce  konabilseydi, belki de bu noktaya gelmeden başka bir branşa yönelebilirdim." diye  konuştu.
 
Bircan, doktorların yönlendirmesiyle fıtık ameliyatı olduğunu ve iki  kemiğinin alındığını aktararak, şöyle devam etti:
 
"Alınan iki kemiğimin yerine de platin takıldı. Yaklaşık 1 ay önce de  platinlerde oluşan sorunlar düzeltildi. Ancak anlıyorum ki boşa geçen bir zaman  olmuş. Şu an gereken ameliyatı olamıyorum çünkü platin ve kemiklere alçı döküp  donduruyorlar. Bu da hareket etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor.  Yürüyebiliyorsunuz ama bir robot gibi yaşamak zorunda kalma riski var. Doktorum  da yaşımın genç olması sebebiyle bu ameliyatı yapmak istemiyor."
 
"Spor benim hayatım"
 
Bircan Şimşek, artık ağrıların dayanılmaz noktaya ulaştığını ve spora  devam etmesi halinde rahatsızlığının daha da ilerleyeceğini vurgulayarak,  mecburen sporu bırakacağını dile getirdi.
 
Türkiye'de birçok şampiyonluğu olduğunu ve geçen sene yapılan Dünya  Şampiyonası'nda da altın madalyayı boynuna taktığını hatırlatan milli halterci,  "Spor benim hayatım. Hiçbir zaman spordan uzak kalmayı istemedim. Sporu bırakmak  zorunda olmak içimi acıtıyor. Resmen içim gidiyor ama hastanelere gitmekten de  yoruldum." ifadelerini kullandı.
 
Antalya'nın ev sahipliğinde 2011 yılında düzenlenen Dünya  Şampiyonası'nda gençler dünya rekoru kırarak ikinci olduğunu belirten Bircan,  şunları söyledi:
 
"Gençlerde ve büyüklerde 2012 yılında ikinci oldum. 2013, 2014  yıllarında da dünya ikinciliğini elde ettim. 2015 yılında ise Kore'de yapılan  şampiyonada 3. sırada yer aldım. 2016 yılını da dünya şampiyon olarak tamamladım.  Zamanında bu hastalığım belirlenebilseydi, tedavi imkanım da olacaktı. Şimdi hiç  istemeden spordan kopmak zorundayım. Halterin bana getirisinden çok götürüsü  oldu. Kazandığım birçok madalya var. Ülkem adına çok sevindirici başarılar ama  bana getirisi hiç olmadı. Olimpik olmamamız nedeniyle ödül yönetmeliğinden de  yararlanamadım. Sadece 2010 yılında çıkarılan özel izinle yaklaşık 10 bin lira  civarında para aldım. Bizlere sadece özel izinle ödül verilebiliyor. Sürekli söz  veriliyor ama ortada bir şey yok."
 
Hedef atletizm antrenörü olmak
 
Bircan Şimşek, 10-11 Eylül tarihlerinde Aksaray'da yapılacak Türkiye  Şampiyonası'nda da altın madalya kazanarak, aktif spor hayatına son vereceğini  belirtti.
 
Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu mezunu olduğunu  vurgulayan milli sporcu, şunları kaydetti:
 
"Aktif sporculuğu bıraktıktan sonra antrenör olarak yoluma devam etmek  istiyorum. Atletizmde 3. kademe antrenörlük belgem var. Ankara'da iki tane görme  engelli okulu bulunuyor. Oradaki çocukları değerlendirmeyi düşünüyorum.  Yapacağımız seçmeler sonunda belirlenecek çocukları kulübümüzde yetiştirmek  istiyorum. Bundan sonraki en büyük hedefimi ise milli takımlarda antrenörlük  yapabilmek olarak belirledim. Kazandığım madalyalarla bugüne kadar ülkeme yararlı  bir birey olmaya çalıştım. Bundan sonra da yetiştireceğim çocuklarla aynısını  yapmaya devam etmek istiyorum."
 

HABER ÖNERİLERİ

Tabanları yağlayıp kaçtılar

Murray kortlara mağlubiyetle döndü

Bakan Bak, Milli sporcuları Akdeniz Oyunları'na uğurladı

Aslan’ın ailesine taziye ziyareti

Tatiana'dan Galatasaray için sert açıklama

Bakan Osman Aşkın Bak’tan milli güreşçilere tebrik

Dünya şampiyonu coşku ile karşılandı

Simona Halep, finale yükseldi

Galatasaray'da 3 imza birden!

İki çocuğunu öldürdü! İntihar etti