Dövüş sporlarının "altın kızı" başarıya doymuyor!

Mersin'de, ağabeyinin önerisiyle başladığı dövüş sporlarında önce muay thaide, sonrasında wushuda dünya şampiyonu olan 27 yaşındaki Gülizar Kara, kick boksta da altın madalya kazanarak girdiği her yarışmada milli takımın göğsünü kabartmayı başardı.

12.12.2019 Perşembe 13:37
Güncellenme: 12.12.2019 16:37
AA
Gülizar, küçüklüğünden beri dövüş sporlarına meraklı olduğu ve  sokaklarda kavga ettiği için ağabeyi tarafından henüz 7 yaşında Kandemir Spor  Kulübü'ne yönlendirildi.
 
Milli takım antrenörü Nasır Kandemir'in önerisiyle muay thai sporuna  başlayan Gülizar, sadece 6 ay sonra Türkiye şampiyonu olarak kendisine inanan  ağabeyini haksız çıkarmadı.
 
Hırsı ve azmiyle göz doldurduğu dönemde milli takıma seçilen genç  sporcu, 2009'da Tayland'da düzenlenen Muay Thai Dünya Şampiyonası'nda gençlerde  altın madalya kazandı.
 
Gülizar, 2011'de Antalya'da gerçekleştirilen Muay Thai Avrupa  Şampiyonası finalinde ise Belaruslu Marina Kalinina'yı yenerek büyükler  kategorisinde altın madalyaya uzandı.
 
Antrenörünün yönlendirmesiyle ringe çıktığı boksta Avrupa ikinciliği,   Avusturya'da düzenlenen Wushu Dünya Kupası'nda dünya birincisi olarak dövüş  sporlarındaki başarısını 3 dala taşıyan Gülizar, bu sefer de yönünü kick boksa  çevirdi.
 
Genç sporcu, bu alanda da başarıya uzanmak için Kandemir yönetiminde  gece gündüz demeden antrenman yaptı.
 
Milli takımla 19-27 Ekim'de Bosna Hersek'te düzenlenen Dünya Kick Boks  Şampiyonası'na katılan Gülizar, 70 kiloda dünya şampiyonu oldu.
 
Ay yıldızlı formayı giydiği her dalda başarı kazanan Gülizar, hem  ailesini hem antrenörünü hem de Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü sevindirdi.
 
Çeşitli dallarda 29 Türkiye şampiyonluğu bulunan genç sporcu, yeni  başarılara imza atabilmek için çalışmalarını sürdürüyor.
 
 
"Annemin sevincini görünce devam ettim"
 
Gülizar Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başarılı olmasında  ailesinin desteğinin etkili olduğunu belirterek, "Dövüş sporlarındaki ilk  başarımda, annemin sevincini gördüm. Onu mutlu ettiğimi anlayınca devam etmeye  karar verdim." dedi.
 
Her dalda madalya kazanmayı hedeflediği için son olarak katıldığı kick  boks şampiyonasını çok fazla önemsediğini anlatan Gülizar, "Kick boksta da  şampiyon olarak antrenörümü ve ailemi sevindirdiğim için çok mutluyum." ifadesini  kullandı.
 
Gülizar, çok çalışmak ve fedakarlığın beraberinde başarıyı getirdiğini  vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"Sabah, öğle, akşam antrenmanlar yaptım. Kilo vermem gerekti verdim,  almam gerekti aldım. Gerektiğinde sadece bir öğünle günü geçiriyordum. Sabah  koşuyordum, öğlen ve akşam çalışıyordum. Milli takım kampında da bu tempoyu  sürdürdüm. Dünya şampiyonasının ardından Mersin'e dönünce sevincimi yakınlarımla  paylaşmak çok değişik bir histi."
 
Spor kariyerinin yanı sıra eğitim hayatını da sürdürdüğünü ifade eden  Gülizar, akademik başarıyı da önemsediği için üniversiteye girdiğini dile  getirdi.
 
Gülizar, antrenörü gibi genç sporcular yetiştirmeyi, boksta elde  ettiği dereceyi de yükseltmeyi hedeflediğini kaydetti.
 
"En büyük hedefimiz olimpiyatlarda başarı"
 
Antrenör Kandemir ise Gülizar'ın, kentin dezavantajlı bir  mahallesinde büyüdüğünü belirterek, şunları söyledi:
 
"Çok kısa sürede başarılamayacak şeylere imza attı. Kızımız 4 branşta  da bir yetenek. Başarı kotası anlamında çok nadir bulunan bir sporcumuz. Yolumuza  hala devam ediyoruz. Tabii ki en büyük hedefimiz olimpiyatlarda başarı elde  etmek. Onu da yapacağına inanıyorum."
 
Genç sporcunun ailesinin maddi durumunun kötü olduğunu vurgulayan  Kandemir, şunları kaydetti:
 
"Kentin dezavantajlı mahallelerindeki çocukları spora kazandırıyoruz.  Çok fazla sporcumuz uluslararası organizasyonlarda İstiklal Marşı'nı okuttu. Buna  rağmen maalesef iyi bir sponsor bulamadık. Buradan hayırseverlere sesleniyoruz.  Başarı kotamız çok yüksek. Destek verirlerse başarılarımızın üzerine onlarcasını  ekleyebiliriz. Tek başıma mücadele ediyorum ama pes etmeyeceğim. Destek gelirse,  Gülizar gibi onlarca çocuğun hayatına dokunabiliriz."
 

HABER ÖNERİLERİ

Naim Süleymanoğlu hayati tehlikesi sürüyor

Galatasaray ilk transferini yaptı

'Open Berlin'in birincisi 10 yaşında bir Türk!

Spor camiası, vefatının 81. yıl dönümünde Atatürk'ü andı

İki Türk atlet Elmas Lig'de final koşacak

Kansas City Chiefs'ten oyun kurucusu Mahomes'e rekor sözleşme

Antalya’da Guinness Dünya Rekoru kırıldı

İlke Özyüksel'den dünya rekoru

"Hulk"a özendi, dünya ikincisi oldu

Engelleri yıkan sporcu