Ali Can

tüm yazıları
e-posta gönder

Dağ dağa kavuştu

20.05.2014 Salı
SOMALILAR atasözünü değiştirmiş. Burada böyledir 'Dağ dağa kavuşur' dediler. İnsan da insana. Milli Takım Soma ziyaretiyle tüm Türkiye'nin derinlerde hissettiği acıya dün ortak oldu. İlk olarak Madenci Şehitliği'ne uğradı. Kolay değil, ateş düştüğü yeri yakıyor. 1 gün önce yüz binlerin şehitliğe akın ettiğini görmüştüm. Milli kafile geldiği anda nasıl bir izdiham çıkabileceğini az buçuk tahmin ettik doğrusu. Nitekim öyle de oldu.

YAKINLARININ kabri başında ayrılmayan, toprağa oturmuş Kuran-ı Kerim okuyan birçok aile vardı. Gazeteci olarak orada çıkan itiş kakış dışarıdan çirkin bir görüntü oluştursa da kısa sürede çevik kuvvet düzeni sağladı.

BIRAKILAN kırmızı-beyaz çiçekler, futbolcuların okuduğu 'Fatihalar' hemen yanı başımızdaki hocanın da söylediği gibi milli acıya milli takım desteği ve duyarlılığı dökülen gözyaşlarını boğazımızda düğümledi. Şehitliğin ardından Merkez Camii'ne geçildi. Okunan mevlit ve edilen dualarla evlatlarımız bir kez daha hatırlandı. Soma halkı camiye akın etti. Tabldotlar dağıtıldı helvalar yendi.

‘OĞLUM, SİZİ TV’DEN İZLERDİ’

ASIL yüreğimizin dağlandığı anlar Avdan'da yaşandı. Bu belediye 11 şehit vermiş. 8 de yaralı. Aynı mahallede 4 eve uğradı milli kafile. Gittiğimiz ilk taziyede evlat acısı yaşayan annenin ağıtlarına kimse dayanamadı. 'Bak Beşiktaşlı Tolga geldi' dediklerinde gel de dur orada. Annenin içi yanıyor, "Yavruma ziyarete gittiğimde sizin geldiğinizi anlatacağım. Futbolu çok severdi çok. Sizleri hep TV'den izlerdi."

YAKIN zamanda kaybettiği annesinden dolayı daha da duygusallaşan Tolga ile G.Gönül'ün kendi annelerine sarılır gibi sarılmaları ve tutulamayan gözyaşları. Fatih hocanın yüreği de bu diyaloğa daha fazla dayanamadı. Hava almak istedi, daraldı..

Burak’tan Sema Hanım’a söz

SON uğradımız evde ise kocasının cenazesi için Enerji Bakanı Taner Yıldız'la görüşen acılı eşe, Sema Hanım'a (Korkmaz) uğradık. Oğlu G.Saraylı'ydı. Selçuk ile Burak'a annesi tarafından bu hatırlatma yapılınca Burak, "Size namus ve şeref sözü veriyorum. Çocuğun geleceği için elimizden geleni yapacağız. Futbola yatkınlığı varsa altyapısı için kulübümüz de üzerine düşeni yapacak" sözünü verdi. O kadar içten ve samimiydi ki bu konuşma herkes yaşanan acılara destek olmak istiyordu.

HAKEMLER DE SOMA’YA KOŞTU

MANİSA bölgesi hakemlerimiz de Yunus Yıldırım önderliğinde 20 kişilik kafile de oradaydı. Hocamıza bu bölgeyi sordum, "Soma'nın kaderi maden. Gördünüz insanların madende çalışmaktan başka gelirleri yok" dedi.

AVDAR Belediye Başkan Yardımcısı Sabır Tuna ile de konuştum. Yıldırım Demirören'in bizzat gelmesinden dolayı çok etkilenmiş. "Sayın Federasyon Başkanımız bize bu bölgeyi kapsayacak gençleri spora yönlendirecek tesisler yapmak istediğini aktardı. Bir proje hazırlığındaymış. Şehit çocuklarımız sevindi. Ailelerimiz metanetli. Ziyaret onlara moral kaynağı oldu. Yaraları böyle tamir edeceğiz. Evlatlarımız spor faaliyetlerini yapmak zorunda. Takdir ediyorum Milli Takımı" dedi.

Yazarın Önceki Yazıları

12.10.2018

Bir halının yaptığına bak

11.07.2017

Panik yok!

25.06.2017

O mesaj RvP'ye!

01.12.2016

10 kişiyle bu kadar!

06.05.2016

Çifte kupa neden olmasın!

26.02.2016

Luis Nani’ye rağmen!

10.02.2016

Rakibi ciddiye almak!

11.11.2015

Alex gerçeği

16.07.2015

Defans da şart!

13.07.2015

Pereira aldığı riskin farkında
daha fazlası...