Ali Can

tüm yazıları
e-posta gönder

Meireles’in günahını aldık

11.01.2014 Cumartesi
Biz ona ‘asi çocuk’ diyoruz. Gördüğü kırmızı kartlar, edep sınırlarını zorlayan hareketleri, saçı, kıyafeti, dövmeleri hatta fikirleri, çok yargıladık Meireles’i. Ne kadar duygusal olduğunu, dünya görüşünün bilinenden çok farklı olduğunu hatta takımdaki arkadaşları ve 2 hocasının da kendisi için kullandığı ‘Delikanlı’ lakabını görmezden geldik. Kötü oynadığı maçlarda saha içinde 20 saniye aralıksız giren derin acısını bilmeden “Bu mu Chelseali yıldız” yorumunu yaptık.

Biz çok günahını almışız Portekizli’nin. Meireles’i bir de en iyi tanıyanlardan dinleyin. Neden mi şekli şemali değişik? İnsan ayrımına, görüntüye bakıp yorum yapanlara inat. Özellikle ayrım yapanlara karşı bu şekil yaşamayı seviyor.

Aykut Kocaman ve Ersun Yanal da Meireles’i diğerlerinden ayırıyor. Her ikisi de oyuncusunu gerçek profesyonel olarak değerlendiriyor. Saha içine bakarsanız her başı sıkışanın yanında Meireles’i görürsünüz. Yardıma koşmadığı takım arkadaşı yok. Ayrıca sorumluk sahibi. Kaçak güreşmiyor. Kariyeri başarılarla dolu. Böyle kariyerli bir oyuncu Türkiye Ligi’ni hafife almak yerine o kadar önemsiyor ki ağrısı olsa bile sahaya çıkmak istiyor.

Sırf arkadaşlarından duyduğu ve camianın önemsediği G.Saray maçı için o kadar konsantre olmuş ki, kızgın boğaya dönüştü. Hiç kart görmeyen birinin F.Bahçe’de nasıl kart makinasına dönüştüğünü sorarsanız, sebepleri var...

İlk gördüğü G.Saray maçındaki kırmızı kart Meireles’in 3. faulünde verildi. BATE maçında darbeye maruz kalan Hleb bile hakeme “Kırmızı kart değil, sert bir darbe değil” demişti. Kaldı ki maçın hakemi, bileğin üstüne gelen darbeye hakem raporunda ‘Tekme hayalarına geldi’ yazmıştı. Beşiktaş maçındaki kartı ise tamemen pozisyonun devamında uzanan ayağa gelen bir darbeydi. Meireles’in her kartına bir açıklaması var; sadece sakatlanıp çıkarken Lig TV’de dondurularak görüntülenen saniyelik bir görüntüye canı çok sıkılmış.

SAKATLIĞINA RAĞMEN OYNADI

Hani şortunun üzerinden yaptığı hareket vardı ya. Kendi bile hatırlamıyor bu anı. Şok geçirmiş görüntüsünü görünce. ‘Bir insanın başına gelebilecek tüm talihsizlikler benim başıma geldi’ diyor. Hocaları çok konuştu Meireles’le hatta Kocaman’la çok dertleşti. “Neden bu kadar küskünsün, gitmek mi istiyorsun” dediğinde “Ben burayı çok seviyorum ama üzerime çok geliyorlar” açıklamasını yapmıştı. Kocaman istifa ettiğinde ikna etmek için yoldan dönüp duygusal bir konuşma yapan da Meireles’tir.

Sakatlığından dolayı gerçek Meireles’i izleyememizin de sebepleri var. Adale ağrısı o kadar kuvvetli ki, geldiği anda 20 saniye oyuncuyu kitliyor. Takım doktoru Burak Kunduracıoğlu ilgilense de Meireles 5-6 maç çok zorladı kendisini. Doktora, “İğneden çekinme vur, ağrı gelirse zaten yanıma gelirsin” demişti. Saha içinde bir anda yere yatıp duran bir Meireles’i görürseniz, ağrısı olduğunu anlayın. Biz sadece aktardık, gerisi size kalmış...

Yazarın Önceki Yazıları

12.10.2018

Bir halının yaptığına bak

11.07.2017

Panik yok!

25.06.2017

O mesaj RvP'ye!

01.12.2016

10 kişiyle bu kadar!

06.05.2016

Çifte kupa neden olmasın!

26.02.2016

Luis Nani’ye rağmen!

10.02.2016

Rakibi ciddiye almak!

11.11.2015

Alex gerçeği

16.07.2015

Defans da şart!

13.07.2015

Pereira aldığı riskin farkında
daha fazlası...