Ali Can

tüm yazıları
e-posta gönder

Yanal’ın işi zor!

22.07.2013 Pazartesi
Temmuz ayının başında başlayan hazırlık etabında şu ana kadar 2 hazırlık maçı oynayan ve toplamda 8 gol atıp yemeyen F.Bahçe’de kadrodaki derinlik teknik direktör Ersun Yanal’ın hem kozu hem de sıkıntısı olacağa benziyor. Alves defansın bankosu olacağını ilk günden belli etti ama yanındaki partneri sürekli değiştiği için uyum sorunu yaşandı. Serdar, Yobo ve Selçuk Alves’e ayak uyduramadı. Yobo hem gitme korkusu taşıyor hem de tribüne çıkma. Kafası önde eğik, bunalım bir Yobo var artık. Önce bu sorun çözülmeli. Başkan her ne kadar özel olarak Nijeryalı ile konuşsa da kafa olarak hazır değil Yobo.

Gelelim orta sahaya. Durum çok karışık. Mehmet Topal’ın, defansif ön liberoda yeri hazır. Emre-Meireles ikilisi birbirini tamamlasa da ortada bir Alper gerçeği var. Süper Lig’in yıldızı bu takıma girmeli, 11 oynamalı. Yoksa bir yetenek harcanır. Eksikleri olsa da öne taşıyor takımı. Dikine gidiyor, araları görüyor. Çok da koşuyor. Holmen’le de anlaşıyor ama ama bu ikilinin de defansif zaafı var. Gel de çık işin içinden. Daha çok tutulan Cristian’ı saymadık bile. İşte Yanal’a sormak istediğim de buydu. Bu kadar alternatifli bir kadro zenginliğinde küstürmeden gönül alarak formayı nasıl adaletli dağıtacak. Tam da bu soruyu sordum kendisine, verdiği cevap, “Kimin işi kolay ki” oldu. Sizin de zor bir işiniz var cevabı tabii ki tatminkar olmadı. Mutlaka kafasında stratejisi vardır olmalı da, bir yanda da gerçekler. Daha baskı ortamı oluşmadı. Şimdilik hocamız sakin, gözlemliyor. Yakında tatlı sıkıntılar başlar!

Medya korkutur

Ersun Yanal’ın medya ile olan ilişkisi şimdilik mesafeli. Bizler hazırlık etabında kapalı idman izlemeye pek alışkın değiliz. Kampa gidiyorsunuz sadece yarım saat takımı görüyorsunuz. Yalan yok başta tepki gösterdik.

Eskişehirspor’da bile aynı olduğunu ligin son haftasında idman kapattığını öğrendik. Sebeplerini öğrendiğimde ise haklı buldum hocayı.

Milli Takımı çalıştırdığı dönemde Hakan Şükür polemiği o kadar yıpratmış ki Yanal’ı sonunda hayâlindeki görevinden olmuştu. Özel sohbetleri off the record konuşmaları medyaya yansımış. Demek ki neymiş mesafeli olmakta fayda varmış. Takımı saklamasına, yapmak istediklerini değişik medodlarla uygulmasına saygımız var. Ama biraz da bizlere güvenmesi ve beklenen yakınlığı göstermesi gerekiyor. Zaman en büyük çare.

Yazarın Önceki Yazıları

12.10.2018

Bir halının yaptığına bak

11.07.2017

Panik yok!

25.06.2017

O mesaj RvP'ye!

01.12.2016

10 kişiyle bu kadar!

06.05.2016

Çifte kupa neden olmasın!

26.02.2016

Luis Nani’ye rağmen!

10.02.2016

Rakibi ciddiye almak!

11.11.2015

Alex gerçeği

16.07.2015

Defans da şart!

13.07.2015

Pereira aldığı riskin farkında
daha fazlası...