Ali Can

tüm yazıları
e-posta gönder

İşin sırrı ekip çalışması

23.02.2013 Cumartesi
F.Bahçe'nin Mersin ile başlayan Bate ve Trabzon ile süren son olarak da Kadıköy’de turu getiren yoğun maç trafiği firesiz ve 3 galibiyet 1 de beraberlikle bitti.

15 günde bu kadar çok maç yapan, şehirden şehre geçen, ısı değişikliğine maruz kalan futbolcular “Nasıl dinlendi, nasıl sakatlık yaşanmadan bu süreç sona erdi, kimler performansını artırdı?” diye düşünürken müthiş bir ekip çalışmasının olduğu sonucuna vardım. Öyle ki teknik heyet dışında görünmeyen gizli kahramanlar vardı perde arkasında.

YOL ÇİLESİ

Dış ilişkiler departmanından başlayalım. Bate Borisov çıktıktan sonra seyahatin nasıl olacağı karışıktı. Minsk’e uçakla yolculuk ardından maçın oynanacağı Grodno’ya tek molayla, 4.5 saatlik buzlarla kaplı yolda kara yolculuğu... THY ile yapılan yazışmalarda Grodno’da askeri havaalanı olduğu ancak sivil uçaklar için izin olmadığı söylendi. Önce izinler alındı ama daha önce hiçbir THY uçağı ve pilotu bu şehre iniş yapmamıştı. THY pilotları yaptığı simülasyon çalışmasıyla piste inmeyi başardı. Pist sert ve kaygan olduğu için özel çalışma gerektiriyordu. Sorunsuz inilen bu uçuş aslında çok büyük bir başarıydı.

15 SAAT UYKU

Grodno'dan sonra takım Trabzon maçı için önce bu şehre sonra da Rize’ye geçti. Neden Rize? Takımın sakinliğe ve dinlenmeye ihtiyacı vardı. Hava değişikliği ve 2 maçın yorgunluğuyla akşam yapılan idmanın ardından futbolcular kendilerini direk yatağa attı. Kaldıkları otel, çay bahçelerinin kokusu ve denizin esintisi, takıma o kadar huzur verdi ki 15 saat uyuyan oyuncular bile oldu. Aykut Kocaman da o huzuru ve rahatlığı hissetti.

Rize'de sabah ve öğleni birleştiren öğünde kavurmalı kahvaltı, kuru fasulye ve yöresel lezzetlerle takım kendine geldi. Futbolcular da bu ziyafetlerle mide bayramı yaşarken Rize’de F.Bahçeliler’in dışında G.Saray ve Beşiktaş formalı taraftarların Aykut Kocaman’la fotoğraf çektirmesi hocanın moralini yüksek tutmasında bir başka etkendi.

FUTBOLCULAR ARTIK DAHA ‘EMNİYET’Lİ

Hem Belarus hem de Trabzon-Rize seyahatlerinde 2 ayrı misafir de vardı ki bu isimler güvenlik açısından önem teşkil ediyordu. İstanbul Emniyet’inden bir polis memuru ve emniyet müdürü bir an olsun takımı yalnız bırakmadı. Daha deplasmanlara gidilmeden tüm plan ve programlar yapılırken düzenlenen eşgüdüm toplantılarında bu iki isim hep hazır bulundu.

Takımın çıkışında diğer önemli bir unsur da kulüp doktoru Burak Kunduracıoğlu ile yapılan zirvede belirlenen özel çalışma programı.

KİŞİYE ÖZEL TERAPİ

Takımın bu performansında moralsiz oyuncuların kim olduğunu en iyi bilen isim olan Aykut Kocaman terapiye erkenden başladı. Volkan’a “Sana güveniyorum, seni kazanacağız”, Hasan Ali’ye “Hazır ol sen de oynayacaksın ama şimdilik dinlenmen lazım”, Ziegler’e “Hasan Ali, Trabzon maçında oynayacak, sen kendini Bate’ye hazırla”, Topal’a “Senden bir maçta vazgeçecek değilim. Bu takımın en önemli parçasısın. Yedek kalmak herkesi üzer ama senin ayakta kalman lazım. Toparlanman şart.” dedi.

Bu isimlere son olarak Meireles de eklendi. Malum kırmızı kart cezalısıydı. Kocaman, oyuncusunun özrünü kabul etse de “Bir daha böyle anlamsız kart görmeni istemiyorum” diyerek aba altından sopasını gösterdi.

Yazarın Önceki Yazıları

12.10.2018

Bir halının yaptığına bak

11.07.2017

Panik yok!

25.06.2017

O mesaj RvP'ye!

01.12.2016

10 kişiyle bu kadar!

06.05.2016

Çifte kupa neden olmasın!

26.02.2016

Luis Nani’ye rağmen!

10.02.2016

Rakibi ciddiye almak!

11.11.2015

Alex gerçeği

16.07.2015

Defans da şart!

13.07.2015

Pereira aldığı riskin farkında
daha fazlası...