6,5 ayda model uydu yapıp Türkiye birincisi oldular

Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan ekip, 6,5 ayda geliştirdikleri model uydu ile Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışmasında Türkiye birinciliği elde etti.

20.09.2017 Çarşamba 11:08
Güncellenme: 20.09.2017 11:12
AA
Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışması'na 7-9 Eylül'de katılan Akdeniz  Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Atilla Turgut  Özyazgan, Şener Delibaş, Tahirhan Yıldızoğlu, Zeynel Deniz Arıcı ve Ali Türkay  Avcı, koordinatörleri Doç. Dr. Selçuk Helhel yönetiminde başarılı bir çalışmaya  imza attı.
 
Akdeniz Üniversitesi Endüstriyel ve Medikal Uygulamalar Merkezi   Elektro Manyetik Uyumluluk Laboratuvarlarında çalışmalar yapan öğrenciler,  geliştirdikleri model uydu ile Türksat 2. Ulusal Model Uydu Yarışması'na  katılarak Türkiye birincisi oldu.
 
Akdeniz Üniversitesi Elektromanyetik Alanlar ve Mikro Teknolojileri  Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Helhel, AA muhabirine, yarışmada 4 temel  ölçünün dikkate alındığını söyledi. Bunların haberleşme sistemleri, titreşim,  düşme ve dayanıklılık olduğunu belirten Helhel, standart uydularda bulunması  gereken bu özelliklerin araştırmalarını öğrencilerin, üniversitedeki elektro  manyetik dalgalardan arındırılmış merkezde gerçekleştirdiklerini belirtti.
 
Öğrencilerin bu özellikleri taşıyan model uyduyu kendilerinin  tasarladığını anlatan Helhel, 6,5 aylık sürede hazırlanan uydunun tamamen  öğrencilerin başarısı olduğunu vurguladı. Aşama aşama yapılan yarışmaya 30  takımın katıldığını ve sayının zamanla 15'e düştüğünü kaydeden Helhel, finale  kalan 12 takımın tasarladıkları model uyduyu uçurmayı başarabildiğini söyledi.
 
Yarışma sonunda yaklaşık 93 puan alarak Türkiye birincisi olduklarını  kaydeden Helhel, buradaki temel amacın, mühendislik fakültesi öğrencileri ve  başka alanlardaki bu konuya ilgi duyan öğrencileri uydu ve uzay teknolojilerine  yönlendirmek olduğunu belirtti.
 
Türkiye’nin son yıllarda bilişim ve teknolojileri alanında büyük  sıçramalar yaptığına işaret eden Helhel, şöyle devam etti:
 
"TÜBİTAK uzay konusunda da iyi seviyede. Artık yerli uydularımız  yapabiliyoruz. Her ne kadar bunun içindeki bir takım çipler ve optik bileşenler  hazır alınıyor olsa da en son çalışmalarda bu konuda da ciddi gelişmeler var.  Artık optik bileşenler de mikroçiplerin de yerlileri üretilecek. Birkaç yıl  içinde Türkiye'nin yüzde 85-90 mertebelerinde yerli uydusu olacak. Yüzde 85-90  yerli demek. Önemli olan yerlilikten bahsettiğimizde, ortaya çıkan ürünün karar  vericisi siz misiniz? Bileşenlerine siz karar veriyor musunuz? Nihai olarak siz  yönlendirebiliyor musunuz? sorularının cevabının 'evet 'olmasıdır."
 
Tüm tasarımlar öğrencilere ait
 
Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4'üncü  sınıf öğrencisi Zeynel Deniz Hasırcı, 6,5 ay süren uydu çalışmasının kendileri  açısından zorlu bir süreç olduğunu söyledi. Hasırcı, projenin elektronik  tasarımlarının da kendilerine ait olduğunu belirtti.
 
Model uyduyu 500 metreye kadar çıkıp taşıyıcı yükü 400 metrede  bırakacak şekilde programladıklarını ve bunu başarıyla gerçekleştirdiklerini  anlatan Hasırcı, uyduyu açık havadaki konumu, basınç ve sıcaklığı veren görüntü  alacak şekilde tasarladıklarını söyledi.
 
Akdeniz Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı  Şükrü Özen de öğrencilerilerin çalışmalarını destekleyeceklerini kaydetti.
 
 

HABER ÖNERİLERİ

Akıllı saatle "Silikon Vadisi"nin kapısını araladılar

Dünya devine şok… Rekor ceza geldi!

Yeni bir köpek balığı türü keşfedildi

Ünlü Youtuber ne kadar kazandığını açıkladı

11 milyar dolarlık yasak kalktı, hisseler uçtu

Amazon'un piyasa değeri 900 milyar doları aştı

Blue Origin'dan uzay aracı denemesi

Instagram'da yeni takipçi dönemi

Twitter onaylı profilleri durdurdu

Tehditlere karşı yerli kalkan