5 bin yıl önce çocukların kurban edildiğini gösteren kanıtlar bulundu

Siirt-Başur Höyük Kazı Başkanı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Haluk Sağlamtimur,"Yaklaşık 5 bin yıl önce çocukların kurban edildiğini gösteren kanıtlar bulduk" dedi.

02.07.2018 Pazartesi 16:36
Güncellenme: 02.07.2018 16:58
AA
5 bin yıl önce çocukların kurban edildiğini gösteren kanıtlar  bulundu.Siirt-Başur Höyük Kazı Başkanı ve Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi  Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Haluk Sağlamtimur, yaptığı açıklamada, Ilısu  Barajı ve HES Projesi kapsamında 2007 yılından itibaren kazı kurtarma kazılarının  devam ettiği Siirt-Başur Höyük kazısından elde edilen verilerin, Anadolu ve  Mezopotamya tarihini aydınlatmaya devam ettiğini söyledi.
 
Buradaki kazılarla ilgili İngiliz antropolog Dr. Brenna Hasset ile  yaptıkları çalışmayla ilgili hazırladıkları makalenin İngiltere'de yayımlandığını  vurgulayan Sağlamtimur, M.Ö. 3000 yıl öncesiyle tarihlenen buluntu mezarların, o  dönem gücü elinde bulunduran yönetici mezarları olabileceğini gösterdiğini  aktardı.
Sağlamtimur, mezarlardaki iskeletler üzerinde yapılan araştırmalarda,  o dönemde  çocukların kurban edildiğini gösteren kanıtları bulduklarını  belirterek, şunları kaydetti:  "Başur Höyük'te ortaya çıkartılan bir mezarın içerisinde ve dışında  bulunan 11 iskelet üzerinde yapılan incelemeler sonucu özellikle mezarın dışında  yaklaşık 11-12 yaşlarında olan 2 çocuk iskeletinde doğal olarak ölmediklerini  gösteren kanıtlara rastlandı.  Bizler, bu çocukların veya gençlerin yaşları  dolayısıyla herhangi bir çatışmada öldürüldüğünü düşünmüyoruz. Yaklaşık 5 bin yıl  önce çocukların kurban edildiğini gösteren kanıtlar bulduk."
 
Ölü bedenlerin dikkatli bir şekilde yerleştirilmesi nedeniyle bu  gömülerin Mezopotamya'daki Ur kral mezarlarında görülen insanın kurban edildiğine  dair verilere benzediğini işaret eden Sağlamtimur, "Bu veriler Anadolu ve  Mezopotamya'daki insan kurban edildiğini gösteren kanıtların en erken  örneklerinden birinin, bu bölgede olduğunu göstermektedir." dedi.
 
İNSANLARIN KURBAN EDİLMESİ BİR ARAÇ!
  
 Birçok erken toplumun çeşitli manevi, politik, askeri ya da ekonomik  hedeflere ulaşmak için insan fedakarlığını veya insan kurban edilmesini bir araç  olarak kullandığını belirten Sağlamtimur, "Siirt-Başur Höyük'te tanık olduğumuz  şeyin, erken toplumlarda gördüğümüz gücün, biçimsel bir hiyerarşi içinde  birleştirildiği, erken devlet oluşumunun bir parçası, belki de giderek artan  hiyerarşik, katmanlı bir toplumun iktidar göstergesi olarak da tanımlayabiliriz.  Mezarlar içerisine bırakılarak büyük serveti ve hatta insanları imha etme gücü,  devlete benzer bir toplum inşa etmek için göstermeniz gereken başka bir güç  göstergesi olabilir." ifadelerini kullandı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Cumali Özkaya adından söz ettirdi!

14 milyon dolarlık kayıp tablo İstanbul’da bulundu

Sagopa Kajmer'den bomba itiraf!

Berlinale'de "Altın Ayı" ödülü İsrail'e gitti

Tarkan dünya listelerini de alt üst etti!

Melis Kaya: "Babamı kaybettiğim gün..."

2. Abdülhamit'in planları gün yüzüne çıktı

Cemal Süreya severlere dev hizmet!

Sedef Ergin adım adım zirveye çıkıyor!

Pinhani'den yeni albüm!