4 milyonluk Ford GT’yi satın alan şanslı Türk

Ford’un sadece 500 adet üreteceği GT’yi Türkiye’den İntercity’nin sahibi Vural Ak satın aldı. Ünlü koleksiyoner süper spor otomobile 1.3 milyon dolar ödedi.

31.10.2016 Pazartesi 02:30
Güncellenme: 30.10.2016 23:30
METE TANSU / EKONOMİ

Ford’un yeni yüksek performanslı modeli GT’yi Türkiye’den sadece 1 kişi satın alabildi. 500 adet üretilecek GT için internet üzerinden yapılan başvurulara tüm dünyadan binlerce talep gelirken, ülkemizden de 9 otomobil tutkunu sıraya girdi. Otomobil sporlarından marka sadakatine kadar yapılan titiz incelemeler sonucunda tek Türk müşterinin Ford GT’yi satın alması uygun görüldü.

Ford, bu şanslı kişinin ismini gizlese de GT’yi Avrupa’nın sayılı otomobil koleksiyonerlerinden biri olan İntercity’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın aldığını öğrendim. Ak, 2005 model efsane Ford GT’yi de garajında bulunduran tek isim. Otomobil tutkununun garajında 70’den fazla model olduğunu ekleyelim.

600 beygir güç üreten 3.5 litre motorla donatılan GT’nin fiyatı donanımına göre 1-1.3 milyon dolar (3.12-4 milyon TL) arasında değişiyor. Ferrari, Porsche, Lamborghini’ye rakip olacak GT, sahibine 2017’de teslim edilecek. Vural, GT’yle 2.7 milyon euroluk LaFerrari’den sonra Türkiye’nin en pahalı otomobillerinden birini koleksiyonuna katmış oldu.

 

Garajında yok yok

Vural Ak, 25’ı aşkın süredir motorsporları ve otomobille yakından ilgileniyor.Hal böyle olunca yıllar içinde çok değerli bir koleksiyon yaratmış. Ak’ın işletmecisi olduğu İstanbul Park’ın padok alanına taşıdığı garajında birbirinden kıymetli yaklaşık 70 aracı var. Henry Ford’un oğlu için tasarlattığı 1947 model Lincoln Continental Coupe’den 67 model Lamborghini’ye kadar değerli klasikler bulunuyor.  

HABER ÖNERİLERİ

Ticari araç kullanacaklara kolaylık

Bayileri online araç satacak

İşte ilk dövmeli otomobil

Corona virüsü kiralama sektörünü karıştırdı

Hyundai Elantra'yı Hollywood'da yeniledi

Beklenen E serisi yazın yollara inecek

Yerli otomobil için büyük gün! Bu perşembe...

Araç almak isteyenler müjde! Nisan ayında çözülüyor!

Tamamen yeni: Porsche 911 Turbo S

VW'nin yenileri Wolfsburg'dan geldi