33 Srebrenitsa kurbanı daha toprağa verildi

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrinde 1995 yılının temmuz ayında gerçekleştirilen soykırımda öldürülen 33 kurban daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedildi.

11.07.2019 Perşembe 15:08
Güncellenme: 11.07.2019 15:11
AA
Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanmış en  büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin  katledildiği Srebrenitsa soykırımının 33 kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'nda  toprağa verildi. 
 
 Türkiye'den Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile  milletvekillerinin de yer aldığı cenaze ve anma törenine ayrıca, ülkedeki  uluslarası kurumların temsilcileri, siyasiler, diplomatlar, din adamları ile ülke  içi ve dışından binlerce insan katıldı. Konuklar, eski akü fabrikasında yapılan anma töreninin ardından cenaze  namazının da kılınacağı Potoçari Anıt Mezarlığı'na gelerek soykırım anıtına çiçek  bıraktı, dua etti.
 
Öğle namazının ardından 33 soykırım kurbanı için cenaze namazı  kıldıran Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazoviç,  Srebrenitsa'da yaşananları bir daha hiçbir yerde, hiç kimsenin yaşamaması  temennisinde bulundu. Duanın ardından tek tek isimleri okunan 33 soykırım kurbanının  cenazeleri, mezarlarına taşınarak sevdikleri ve yakınları tarafından toprağa  verildi. Soykırım kurbanlarının defni sırasında hüzünlü anlar yaşandı.
 
 Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilen kurbanların sayısı, bugünkü  cenaze törenin ardından 6 bin 643'e yükseldi.Bu yıl fefnedilen 33 kurbanın en genci 16 yaşındayken öldürülen Osman  Cvrk, en yaşlısı ise 82 yaşındayken öldürülen Saha Cvrk oldu.
 
    Bu yıl defnedilecek tüm kurbanların isimleri ise şöyle: "Mevlid Bektic, Nedzad Bajraktarevic, Bajro Salkic, Muradif Husic,  Semso Purkovic, Kasim İsakovic, Asim İsakovic, Semso Avdic, Adil Suljic, Resid  Cvrk, Saha Cvrk, Fadil Gabeljic, Sidik Memic, Vekaz Tihic, Enver Tahic, Husejn  Meholjic, Sabahudin Salkic, Mali Mehmedovic, Sabit Suljic, İsmet Mehmedovic,  Behadil Hirkic, Esad Nukic, Ahmet Jasarevic, Zijo Mujic, Fahrudin Mujic, Hajro  Tabakovic, Omer Ahmic, Osman Cvrk, Zaim Pilav, Fuad Pilav, Sadik Saranovic, Smail  Tabakovic ve Hamed Tihic."
 
Srebrenitsa'da ne oldu?
 
 Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Ratko  Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından BM  bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara  teslim edildi. Kadın ve çocukların, Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye  ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda,  fabrikalarda ve depolarda katletti ve toplu mezarlara gömdü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu  mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11  Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. Aradan 24 yıl geçmesine rağmen binin üzerinde soykırım kurbanının  cesedine ise hala ulaşılamadı.
 

HABER ÖNERİLERİ

Eşini iki erkekle basan öfkeli koca deliye döndü

KKTC'de ehliyet dairesinde görevli memurdan büyük vurgun!

Rusya ve Çin, Öncüpınar ve Cilvegözü'nden Suriye'ye uluslararası yardımların girişini veto etti

Etiyopya'da ünlü sanatçının öldürülmesiyle ilgili 3 şüpheli yakalandı

Çad'da mayın patlaması: 13 asker öldü

Karısını köpekle seks yapmaya zorlayıp videoya kaydetti

Ünlü oyuncu Naya Rivera'nın son paylaşımı yürek burktu!

Mali'de Cumhurbaşkanı Keita karşıtı gösteride şiddet: 1 ölü

Çocuk tacizcisini kıskıvrak böyle yakaladı

Prens Charles'ın ziyaretinde panik anları: Bir anda yere yığıldı