3 konut kredisinden birine onay çıkmıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları Ekim’de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19.8 düşerek 38 bin 593’e geriledi.

05.12.2017 Salı 02:30
Güncellenme: 05.12.2017 00:06
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları Ekim’de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19.8 düşerek 38 bin 593’e geriledi. Geçen yılın Ekim ayında yüzde 36.9 olan toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da 2017’nin aynı döneminde yüzde 31.4’te kaldı.
Gayrimenkul sektörü temsilcileri, söz konusu gerilemede, banka kredi faizlerinin yükselmesi ve vatandaşların konut kredi başvurularının geri çevrilmesinin etkili olduğunu belirtti.
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bankaların son dönemde “tabiri caizse yoğurdu üfleyerek yediğini”, kredi verme konusunda “çok cimri” davrandığını söyledi. Aşa, bankaların şu anda değerleme uzmanlarının acil satış değeri olarak yazdığı fiyat üzerinden kredi verdiğini, bu yüzden ev sahibi olmak isteyen vatandaşların istediği rakamı bankadan alamadığını belirtti. Aşa, “Başvuran tüketicide herhangi bir sorun olmamasına ve sıkıntı yaşanmayacağı öngörülmesine rağmen daha önce yüzde 100 olan kredi verme oranı şu anda yüzde 65’lere geriledi. Yani, kredi verilebilecek başvuruların 3’te biri reddediliyor” dedi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Genç işsiz kalmayacak

Piyasalar, Afrin harekatını pozitif fiyatladı

Brent petrolün varili 68,73 dolardan işlem görüyor

"Bitcoin çökecek, küresel krize yol açacak"

Piyasalar hareketlendi! Borsa değer kazandı, dolar düşüyor...

Bu işleri yapanlar erken emekli oluyor

SGK'dan prim müjdesi geldi!

Akmerkez Ankara ve İstanbul'da yer arıyor

Çin yenilgisi vizyon eksikliğinden

Anne olana 4 bin 500 lira