2020’de bu ödemelere de zam geldi! 5 yıl almayan...

Devlet farklı isimler altında karşılıksız ödeme yapıyor. Bu ödemelerden çoğu kişi haberdar değil. Bazılarında zamanaşımı süresi bulunuyor. Üstelik bu yıl hepsi zamlı. İşte o ödemele…

14.01.2020 Salı 07:41
Güncellenme: 14.01.2020 07:43
Cenaze yardımı
 
Ölem kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödemeyi almak için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemelerde 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenekler 31 Aralık’a kadar 716 liraydı. 1 Ocak itibariyle 800 lira olarak uygulanıyor. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa ödemeyi anne, baba ya da kardeş alır. Bir dilekçe ile sosyal güvenlik kurumuna başvurmak yeterli.
 
Rapor parası
 
Rapor alınan sürede patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği denir. Ödeme son 3 aylık brüt kazanca göre hesaplanıyor. En düşük düşük günlük ödeme 1 Ocak itibariyle ayakta tedavide 56.84 liradan65.40 liraya, yatarak tedavilerde 42.63 liradan 49.05 liraya çıktı. Bu parayı bağkurlu da alır.
 
Hasta bakanlara
 
Devlet engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak artık aylık 1305 lira yerine 1.458 lira ödüyor. Evde bakım parası almak için Aile Bakanlığı ile ilçe müdürlüklerine başvurulabiliyor.
 
Doğum halinde
 
Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan anneler, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Aylık ücretlinin aldığı en düşük ödeme 6.377 liradan 7-325 liraya çıktı. Para annenin adına Ziraat Bankası’nda açılan hesaba yatırılıyor. Doğum parasının yatıp yarmadığını doğum yapar yapmaz turkye.gov.tr’den kontrol edin. 
 
Emzirme ödeneği
 
SGK halk arasında süt parası diye bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne ve ya eşinin SSK ve bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin bulunması yeterli. 
 

HABER ÖNERİLERİ

Ziraat Bankası'ndan kredi kararı! Faiz yok, komisyon yok, 7 yıl vade...

Dolarda devrim gibi değişiklik! 20 dolar banknotlarına yeni ayar...

Dolar ile ilgili flaş açıklama!

Halkbank resmen duyurdu! 20 bin TL'ye kadar...

DenizBank resmen duyurdu! Kredi fırsatı, hesabı olanlar...

KDV, kredi, vergi... Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı

Kredi müjdesi! Halkbank harekete geçti, 6 ay ödeme yok...

Merkez Bankası'ndan flaş karar! Yükseltildi

Borçlar siliniyor! 1 Şubat son tarih

Altın fiyatlarında son durum! Altın için çok kritik hafta...