‘Yenikapı ruhu incindi’

Başbakan Yıldırım, “Zırh gibi duran Yenikapı ruhunu kaybedenler var, uyum sağlayamayanlar var” dedi, ekledi: Akıncı Üssü davasına şehitlerimizin, milletimizin, devletimizin hakkını aramak için müdahil olduk...

08.08.2017 Salı 02:30
Güncellenme: 08.08.2017 01:22

Başbakan Binali Yıldırım, Yenikapı mitinginin yıldönümünde sorularımızı yanıtladı. “Yenikapı ruhu milli birlik ve beraberlikse, zırh gibi duruyor. Ancak bu ruhu kaybedenler, uyum sağlayamayanlar oldu. ‘Yenikapı ruhu incindi’ dedi. 7 Ağustos 2016’daki Yenikapı mitinginin yıldönümünde, Akıncı Üssü davasına müdahil olduğunu belirten  Yıldırım, ‘O alçaklardan hesap sormak boynumuzun borcudur’ diye konuştu. Başbakan’a sorularımız ve yanıtları şöyle:

- 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yenikapı mitingi, birlik ve beraberlik ruhu olarak lanse edilmişti. Sizce Yenikapı ruhu halen korunuyor mu?

Sorunuzun iki yanıtı var. Yenikapı demek birlik beraberlikse, bu ülkenin milli birlik ve beraberliği zırh gibi. Bu ruh, Çanakkale ruhu gibi milli bir ruh olarak doğdu ve öyle de kalacak. İkinci yanıta gelince; Yenikapı ruhu incinmiştir. Yenikapı ruhuna ne yazık ki uyum sağlayamayanlar, hatta bu ruhu kaybedenler oldu. Anamuhalefetin lideri o gün ‘Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimi’ deyip, ardından ‘kontrollü darbe’ deyip tüm inandırıcılığını yitirdi. Bir de çıkıp “Yenikapı ruhunu savunan tek lider benim” diyor. Keşke böyle olsaydı. Bundan ancak memnuniyet duyardık. Ama siz yalnız 250 şehidimizin, gazilerimizin değil, 80 milyonun ruhunu incittiniz. Bu ruha ilk günkü aşkla sahip çıkan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere partimizin her kademesinde görev alan arkadaşlarımıza, MHP’ye ve Sayın Bahçeli’ye, milletimize teşekkür etmek isterim.

YAŞ’ta liyakat aradık...

- YAŞ atamalarında hangi kriterler önemli oldu?

Bu seneki YAŞ çok önemliydi. Hain darbe girişiminden bir yıl sonra gerçekleşen ve önümüzdeki yılların komuta kademesinin belirlendiği Şura’nın omurgasını oluşturması bakımından ayrı bir önemi vardı. Kriterlerimiz çok netti. Değerlendirilen TSK personelinde liyakat, ehliyet aradık. Ancak elbette FETÖ ve bölücü terör örgütü ile mücadelede kararlı bir duruş da bizim için önemli bir kriter oldu. Atamalara bakıldığında zaten bunu net biçimde görmek mümkün. Ordu, Türk milletinin ordusudur. Bundan ötesi de laf-ı güzaftır.

Boynumun borcu...

- Akıncı Üssü davasına siz de müdahil oldunuz...

15 Temmuz gecesinin nasıl bir gece olduğunu en iyi bilenlerdenim. Cumhurbaşkanımız, ben öldürülmek istendim. Meclis bombalandı, vekillerimiz öldürülmek istendi. Hükümeti yıkmak istediler, devleti ele geçirmek istediler. Yüzlerce insanımız o alçaklara direnerek vatan için, bayrak için, ülke için şehit oldu, gazi oldu.

15 Temmuz davaları görüşülmesine devam ediyor. Devletim adına, milletim adına, şehitlerimiz adına davaya müdahil olmayı istedim. Böyle bir davaya müdahil olmak, şehitlerimizin, milletimizin, devletimizin hakkını aramak, boynumuzun borcudur. Alçak darbe girişimine katılanların yargılandığı davalarda hukuk içinde en ağır cezaları almalarının takipçisi olacağız.  

HABER ÖNERİLERİ

Kılıçdaroğlu'ndan kurultay açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Adalete ve barışa inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir

Kılıçdaroğlu rest çekti! Kurultayı bizzat kendisi toplayacak...

CHP'de muhalif imzalar için son 34 iddiası

AK Parti'den bir bedelli açıklaması daha!

Destici'den bedelli askerlik açıklaması: Tek bir rakam olmamalı

Son dakika... CHP'den kurultay açıklaması

CHP'de kurultay hareketliliği! Son imza sayısı...

Bakan Şimşek boşandı!

Muharrem İnce: 10 bin öğrenciyi her sene yurtdışına göndereceğiz