"Türkiye'nin güçlü bir yöneticiye sahip olması çıkarımıza"

Macaristan Başbakanı Orban, Türkiye'nin güçlü bir yöneticiye ve sisteme sahip olmasının Macaristan'ın çıkarlarına olduğunu söyledi.

12.10.2018 Cuma 13:50
Güncellenme: 12.10.2018 13:51
AA
Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio'daki haftalık konuşmasında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 8-9 Ekim'de Macaristan'a yaptığı resmi ziyareti değerlendirdi.
 
Macaristan'ın da yer aldığı Orta Avrupa bölgesinde tarihte olduğu gibi bugün de Berlin, Moskova ve İstanbul'un etkili olduğunu kaydeden Orban, bu yüzden söz konusu üç ülkeyle Macaristan'ın iyi ilişkilere sahip olmasının önemli olduğunu vurguladı.
 
"Güvenliğimiz Türkiye'nin izlediği politikayla doğrudan alakalı"
 
Halihazırda Türkiye'de 4 milyon mültecinin yaşadığını, Türkiye'nin söz konusu mültecilere geçiş izni verdiği takdirde büyük çoğunluğunun birkaç gün içinde Sırbistan-Macaristan sınırına varacağına dikkati çeken Orban, Macaristan'ın güvenliğinin Türkiye'nin izlediği politikayla doğrudan alakalı olduğunu belirtti.
 
Orban, "Türkiye'nin güçlü bir yöneticiye ve sisteme sahip olması çıkarımıza." dedi.
 
Orban, Macaristan'ın, Batı Avrupa ülkelerinin demokrasi konusunda diğer ülkelere ders vermesini tasvip etmediğini, bu konuda öncü sayılan ABD'nin de bu davranışının herhangi bir sonuç vermediğini fark ettiğini söyledi.

HABER ÖNERİLERİ

Son dakika... Ölü sayısı 3'e çıktı! Ülkede...

Türk profesör Gençay Kolombiya'da bir haftadır kayıp

O kadın Rus ajanı olduğunu kabul etti

Son dakika... Ordu kuruluyor! Yasayı onayladılar!

ABD'den flaş Suudi Arabistan kararı!

ŞOK! Canlı yayında cinsel organ muayenesi!

Strazburg saldırganı ölü ele geçirildi

Kalbi unutup geri döndüler!

Fransa operasyonu başlattı! Dikkat çeken detay

"Selman, Netanyahu ile el sıkışma hazırlığında"