"Türk malı otomobili her il yapmak istiyor"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin, "Cumhurbaşkanımız yerli otomobille ilgili Türkiye'deki babayiğitleri arıyordu. Bunlarla görüşmenin son aşamasına geldik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızla yapmış olduğumuz çalışmada yarın belli bir noktaya gelmiş olacağız. Ondan sonra yatırımcıları, Cumhurbaşkanımıza takdim ettikten sonra özel sektörümüz kararını verecek. Tabii Türk malı otomobili her il yapmak istiyor. Aslında bu bizim için bir şeref." dedi.

12.08.2017 Cumartesi 21:26
Güncellenme: 12.08.2017 21:29
AA
TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışına katılan  Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada Aksaray'ın önemli bir turizm ve sanayi  şehri olduğunu söyledi.
 
Kentte çok önemli sanayi şirketleri bulunduğunu dile getiren  Hisarcıklıoğlu, açılışı yapılan okulun sanayi bölgesindeki yatırımcılara istihdam  sağlayacağını aktardı.
 
Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak ''Güçlü oda, Güçlü borsa Güçlü üye''  prensipleri olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
 
"Güçlü üye demek güçlü ekonomi demektir. Şehrin ekonomisi güçlü olur.  Şehrin ekonomisi güçlü olunca da Türkiye'nin ekonomisi güçlü olur. Paris ve  Berlin'deki sanayi ve ticaret odaları nasıl hizmet veriyorsa Aksaray Sanayi ve  Ticaret Odası da aynı standartlarda hizmet veriyor. Bundan dolayı kendilerini  kutluyorum. Aksaray'ın geleceği parlak. Merkezi bir konumumuz var. Yatırım  teşvikinde avantajlıyız. Pek çok yerli ve yabancı yatırımcı da bunun farkında.  Hepsi buraya geliyor. Mercedes, Brisa, Sütaş, Colins burada. Turizmde de müthiş  bir potansiyelimiz var."
 
Yerli otomobilde son aşamaya gelindi
 
Tüm kurumların birlikte çalışması durumunda birçok zorluğun kolayca  aşılabileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:
 
"Cumhurbaşkanımız yerli otomobille ilgili Türkiye'deki babayiğitleri  arıyordu. Bunlarla görüşmenin son aşamasına geldik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanımızla yapmış olduğumuz çalışmada yarın belli bir noktaya gelmiş olacağız.  Ondan sonra yatırımcıları, Cumhurbaşkanımıza takdim ettikten sonra özel  sektörümüz kararını verecek. Tabii Türk malı otomobili her il yapmak istiyor.  Aslında bu bizim için bir şeref. Aksaray'da bu illerden birisi. Bu kapsamda  altyapı Aksaray'da var mı var, kültür var mı var. İnşallah son noktaya  geldiğimizde hep beraber yatırımcı grubuna gidip Aksaray'ın avantajlarını  anlatırız."
 
Aksaray Valisi Aykut Pekmez de okulun Organize Sanayi Bölgesi'ndeki  sanayicilere önemli işgücü kazandıracağına dikkati çekerek emeği geçen herkese  teşekkür etti.
 
Konuşmanın ardından "Aksaray'a Değer Katanlar" ödül töreni  düzenlendi.
 
 Açılışa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı, AK Parti  Aksaray Milletvekili Mustafa Serdengeçti, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet  Koçaş, Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ ve iş  adamları katıldı.
 

HABER ÖNERİLERİ

İş dünyasının acı kaybı

Türkiye bir daha bu kadar cazip olmaz

Emekliye 355 TL zam yolu göründü

Bakan Albayrak'tan ekonomistlerle sürpriz görüşme

Tüketici güven endeksi yüzde 4 arttı

Türk e-ticaret devi resmen Alibaba`nın oldu

Bakan Albayrak: Piyasalarla kavga etmeyeceğiz

Kurban Bayramı tatilini 9 gün yaptılar bile!

2. el pazara yoğun ilgi

SGK’dan emekli maaşlarına yapılan zamlara ilişkin açıklama