''Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız''

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız." dedi.

16.04.2018 Pazartesi 08:24
Güncellenme: 16.04.2018 08:26
AA
Haley, Amerikan CBS televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
ABD'nin Suriye'de rejim ile mevcut durumda kesinlikle doğrudan  görüşmeyeceğini belirten Haley, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik de  ''Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye'den üç şeyi başarmadan  çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için  mücadele  edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın  bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız.'' diye konuştu.
 
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar
 
Rusya ile ilişkilere de değinen Haley, Suriye'de rejimin kimyasal  silah bulundurması ve yapmasına yardım eden Rus şirketlere yeni yaptırımlar  uygulayacaklarını bildirdi. Haley ''Rusya'ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı  Mnuchin, pazartesi günü bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esed ve  kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak.''  dedi.
 
Haley ''Fox News Sunday'' programında ise Rusya'nın Venezuela'da  Maduro hükümetine, Suriye'de Esed'e destek vererek ve İran ile iş birliği yaparak  ''yanlış aktörlerle'' çalıştığını, Rusya'nın ''hiç iyi dostları kalmadığını'' ve ''olanların da Rusya'ya zarar verdiğini'' söyledi.

HABER ÖNERİLERİ

Bomba iddia! Halep'in kontrolü Türkiye'ye geçecek

ABD'den terör örgütü PKK açıklaması: Para toplanıyor, engel olunmalı

Fenomen olmak için okulu bıraktı!

Ata tecavüz eden adam: “At bana göz kırptı!”

Meğer sevgilisiyle beraber yapmış!

ABD'li komutan duyurdu: Yakında başlayacak

İran’da devlet kadınlar karşısında pes etti

Yeni denizaltı rıhtıma sığmadı

Estetik durmuyor diye cinsel organını aldırdı

Trump'tan AB'nin Google'a verdiği cezaya eleştiri