''Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız''

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, "Suriye'den üç şeyi başarmadan çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için mücadele edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız." dedi.

16.04.2018 Pazartesi 08:24
Güncellenme: 16.04.2018 08:26
AA
Haley, Amerikan CBS televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
ABD'nin Suriye'de rejim ile mevcut durumda kesinlikle doğrudan  görüşmeyeceğini belirten Haley, ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına yönelik de  ''Hedef, Amerikan birliklerin eve dönmesi ama Suriye'den üç şeyi başarmadan  çıkmayacağız. Öncelikle kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz ve bunun için  mücadele  edeceğiz. DEAŞ'ın tamamen yenilmesi gerek ve üçüncü hedef İran'ın  bölgeye hakim olmadığından emin olmalıyız.'' diye konuştu.
 
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar
 
Rusya ile ilişkilere de değinen Haley, Suriye'de rejimin kimyasal  silah bulundurması ve yapmasına yardım eden Rus şirketlere yeni yaptırımlar  uygulayacaklarını bildirdi. Haley ''Rusya'ya yaptırımlar geliyor. Hazine Bakanı  Mnuchin, pazartesi günü bu yaptırımları açıklayacak. Yaptırımlar doğrudan Esed ve  kimyasal silah kullanımıyla alakalı şirketlere uygulanacak.''  dedi.
 
Haley ''Fox News Sunday'' programında ise Rusya'nın Venezuela'da  Maduro hükümetine, Suriye'de Esed'e destek vererek ve İran ile iş birliği yaparak  ''yanlış aktörlerle'' çalıştığını, Rusya'nın ''hiç iyi dostları kalmadığını'' ve ''olanların da Rusya'ya zarar verdiğini'' söyledi.

HABER ÖNERİLERİ

Irak'tan Suriye'ye hava saldırısı

Balıkçı ağlarının üzerinde cinsel ilişkiye giren çift...

NATO'dan flaş Türkiye açıklaması!

Oral ilişki yasaklanacak! Ülkede...

Almanya’da yasadışı sözde Ermeni soykırım anıtı kaldırıldı

Trump itiraf etti: Evet Rusları öldürdük!

Öğrenci sınıfta bastı! Çıplak ve öğretmen masası üzerinde...

Hosteslikten istifa edip +18 film yıldızı oldu!

Çipras, Türk jetlerini görünce paniğe kapıldı

ABD'den Suriye açıklaması: Rus hava savunma...