"Saraybosna'nın Kalbi" ödülü 'Aga'ya gitti

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da bu yıl 24'üncüsü düzenlenen Saraybosna Film Festivali'nde ödüller sahiplerine verildi.

16.08.2018 Perşembe 23:25
Güncellenme: 16.08.2018 23:28
AA
Başkentteki tarihi Ulusal Tiyatro'da kırmızı halı geçisiyle başlayan  ödül törenine  yerli ve yabancı sanatçıların yanı sıra ve çok sayıda davetli  katıldı.
 
Jüri başkanlığını Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar  Farhadi'nin yaptığı festivalde, en iyi uzun metraj film kategorisinde   "Saraybosna'nın Kalbi" ödülüne Milko Lazarov'un yönettiği "Aga" filmi layık  görüldü.
 
En iyi yönetmen kategorisinde  "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü  "Lemonade" filmi ile Ioana Uricaru aldı.
 
En iyi erkek oyuncu dalında "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü "The Load"  filmindeki rolüyle "Leon Luçev" alırken, en iyi kadın oyuncu ise "One Day"  filmindeki rolüyle "Zsofia Szamosi" oldu.
 
 
Festival kapsamında en iyi belgesel ödülü Nebojsa Slijepcevic'in  yönettiği "Srbenka" filmine giderken, aynı kategorideki "İnsan Hakları" ödülüne  "Araf" filminin yönetmeni Didem Peküm layık görüldü.
 
En iyi kısa metraj film kategorisinde  "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünü  Ermin Bravo'nun yönettiği "Breath" filmi alırken, "En iyi öğrenci filmi"  kategorisinde "Saraybosna'nın Kalbi" ödülünün sahibi Hajni Kis'in yönettiği "Last  Call" filmi oldu.
 
Tören, ödül alan oyuncu ve yönetmenlerle jüri üyelerinin toplu  fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.
 
Dünyanın farklı ülkelerinden onlarca başarılı film, yönetmen ve  yapımcıyı bir araya getiren festivalde 56 ülkeden 266 film sinemaseverlerle  buluştu.
 

HABER ÖNERİLERİ

Gençlik bu karnavalda buluşacak

MilyonFest İstanbul 18 - 21 Temmuz'da

"Avengers: Endgame"den yeni bir rekor daha!

Türk öğrenci, İtalya'dan dünya birinciliği ile döndü

Yüzlerce fikir masaya yatırıldı!

Aşık Veysel, vefatının 46'ncı yılında mezarı başında anıldı

2016 Grammy'ye Taylor Swift damgasını vurdu

Altın Portakal'da tüm etkinlikler iptal!

Kaan Öztürk ve Onur Mete sahne alıyor

Padişah 2.Selim'i de yanlış biliyormuşuz