‘Sağlık’sız şirket evlendi

Sağlık sektöründe konsolidasyon artıyor. Bu durum şirket evliliklerini de artırdı. 2017’de sağlıkta 18 işlem gerçekleşti

13.02.2018 Salı 02:30
Güncellenme: 12.02.2018 23:39
Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık firması EY tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 2017 yılında sağlık sektöründe önemli sayıda birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Rapora göre 2017’de sağlık sektöründe 18 işlem gerçekleşti ve sektör işlem adedi açısından en aktif 4’üncü sektör oldu. EY Türkiye Kurumsal Finansman Hizmetleri Kıdemli Müdürü ve Sağlık Sektörü Sorumlusu Cem Günfer, “İlaç, sağlık teknolojileri, genel hastanecilik, medikal ürünler ve dal hastanelerinin alt sektörler arasında öne çıktığını görüyoruz. Bu işlemlerin çoğunluğu yerli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilirken, özellikle lokal konsolidasyon trendinin arttığını gözlemledik” dedi. 
Sektörde ayrıca finansal yatırımcı aktivitesinin de 2017’de arttığı ve bu yatırımcıların 7 adet işlem gerçekleştirdiği görüldü. 2017 yılının bazı öne çıkan işlemleri şöyle: “Eczacıbaşı Grubu’nun Eczacıbaşı-Monrol Nükleer Ürünler’in yüzde 34’ünü satın alması, Florence Nightingale Hastaneleri’ndeki FİBA Holding’in sahip olduğu yüzde 50 hissenin diğer ortaklar tarafından satın alınması, Ak Portföy Girişim Sermayesi Fonu’nun Turkuaz Sağlık’ın yüzde 20”sini  satın alması.” 
 
Güçlü büyüme beklentisi var
 
Birçok yatırımcının sağlık sektörüne yatırım yapmaya sıcak baktığını ve büyük holdinglerin de yavaş yavaş bu alanda yer almaya başladığını belirten EY Türkiye sağlık sektörü lideri Avukat Ahmet Sağlı, “Yatırımcılar için Türkiye sağlık sektöründe önemli fırsatlar ve güçlü bir büyüme beklentisi mevcut. Özellikle, Avrupa ve Ortadoğu merkezli birçok yatırımcı Türkiye’deki yatırım fırsatlarıyla yakından ilgileniyor” dedi. 

HABER ÖNERİLERİ

50 bin kişi kadroya alınacak

Trafikten men cezasına destek

İmar barışında son 10 gün

Asgari ücrette 2 bin TL pazarlığı

Emekliye müjde! 674 lira artış

Türkiye "milli lokomotif"le dünyada dördüncü oldu

Sigortasız işçiye çifte tazminat

Elektrikli yerli otomobil ilk kez görücüye çıktı!

TOKİ'nin indirim kampanyasından 13 bin kişi yararlandı

Milyonlarca araç sahibi dikkat! İndirim yüzde 40'ı buldu