'Pensilvanya'daki gelsin erkek gibi savunmasını versin!'

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın sanıklarından eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, esas hakkındaki savunmasını yaptığı duruşmada, "Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını versin." dedi.

12.09.2017 Salı 14:01
Güncellenme: 12.09.2017 14:10
AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği  saldırıya ilişkin davada, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılanmasına  Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.
 
Adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla  Ticaret ve Sanayi Odasının salonunda görülen davanın beşinci duruşmasının altıncı  oturumunda, suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan tutuklu sanık  eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş'e esas hakkında savunma yapması için söz verildi.
 
Sönmezateş, yargılanan generaller içinde 15 Temmuz'la ilgili tek sorumluluk alanın kendisi olduğunu savundu.
 
FETÖ'cü olmadığını öne süren sanık, sosyal demokrat düşünceye sahip,  Atatürk ruhuna inanan, Atatürkçü birisi olduğunu söyledi.
 
Sanıklardan eski başyaver Ali Yazıcı ile darbe girişimi günü  görüşmediğini iddia eden Sönmezateş, "Ali Yazıcı ile görüşmüş olsam bugün burada  olmazdım. Ali Yazıcı'nın söylediklerinden hiçbir şey anlamadım. Sağlıklı  düşünebildiğine inanmıyorum." dedi.
 
Darbe girişiminden 13 ay sonra yakalanan sanık Özcan Karacan'ı hayatı  boyunca hiç görmediğini ileri süren Sönmezateş, "Hiçbir Kara Havacılık unsuruyla  telefonda görüşmedim. 'Vur' emirlerini veren bu adam, çarşamba günü neden İzmir'e  geldi, ne görüştü? Bu adam süzme FETÖ'cü. Kimle görüştü? Sanıklardan Zeki Göçmen  ve Murat Dağlı ile mi görüştüler, ne konuştular merak ediyorum. Bizden önce  birilerinin gelmiş olması bizi kurtarmaz ama ben neler olduğunu anlamak ve bilmek  istiyorum." ifadelerini kullandı.
 
"Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor"
 
"Ben tuzağa düşürüldüm, ekibim de tuzağa düşürüldü." iddiasında  bulunan Sönmezateş, savunmasına şöyle devam etti:
 
"İzmir'e gitmişken neden Ankara'ya gittim? Birileriyle telefonla  görüşüp hesap sormak istedim. O gece evimde uyuyup iş yerime gittim. Hava  Kuvvetleri ve Genelkurmay'ı arayıp telefonla birileriyle görüştüm, hesap sormak  için. 'Teslim ol.' dediler. Ben inandığım için bu işin içindeydim. Kandırılmışım.  Şu anda herkes inkar ediyor, salağa yatıyor. Havacı generalin bu kadar insanı  hareket ettirmesi mümkün değil. Kralın peşinde kimse yok. Bu kadar adamı kim  organize etti? Darbe girişimi iyi ki başarılı olmamış ve verdiği emirlerin  arkasında duramayan insanlar başa geçmemiş."
 
Suikast girişiminin planlayıcı olmak ve ekibi koordine etmekle suçlandığını hatırlatan Sönmezateş, "Operasyonun baştan beri planlayıcısı  olsaydım, başarılı olunamayacağını söylerdim. Baştan beri planlayıcısı olmadığım  için bu tuzağa düştüm. Emri veren adamın geçmişi ve referanslarına güvenerek bu  işe girdim." iddiasında bulundu.
 
Ankara'daki bir villada darbe planlarının yapıldığı toplantıya  katılmadığını iddia eden Sönmezateş, 6-9 Temmuz tarihleri arasında nerede  olduğunu devletin bildiğini savundu.
 
FETÖ'cü bir firmaya kendi imzasıyla para aktarılmasını kabul eden  Sönmezateş, bu rakamın söylenenin 4 katı yani 20 milyon dolar olduğunu söyledi.  Sanık Sönmezateş, "Hava Kuvvetleri Komutanı 'Benim bu paradan haberim yok'  diyorsa ve devletin böyle idare edildiğine inanılıyorsa 'tamam' diyorum." dedi.
 
"Pensilvanya'dakini niye koruyayım? Erkek gibi gelsin savunmasını  versin." diyen Sönmezateş, "Birileri ve ailem zarar görecek diye söylemek  istediklerimin hepsini söyleyemiyorum." ifadelerini kullandı.
 
  
Duruşmaya ara verildi.
 

HABER ÖNERİLERİ

AGİT heyetinden 24 Haziran sonrası için Türkiye'de kaos planı!

Tüm Türkiye Leyla’da gelecek iyi haberi bekliyor! '300 bin liralık ödül için aradım'

Son dakika... TSK: 15 terörist etkisiz hale getirildi

Münbiç'te kritik görüşme! Türkiye ve ABD...

ABD'nin verdiği füzeler bozuk çıkınca kendimiz yaptık

Trump'tan AB'ye yeni vergi tehdidi

Bıçağı saplarken doğum yapıyordu

Altıncı ‘Uçan Kale’ geldi

Kandil’in girişi görüntülendi

OHAL Komisyonunun mesleğe iade ettiği kişi sayısı bini aştı