"Nazar Boncuğu" da artık bir emoji

Kültür ve Turizm Bakanlığının başvurusuyla Anadolu kültürünün önemli simgelerinden olan "Nazar Boncuğu" sosyal medyanın vazgeçilmez unsurlarından emojilerin arasına dahil edildi

19.07.2018 Perşembe 12:05
Güncellenme: 19.07.2018 12:13
AA
 
"Turkey Home" tanıtım kampanyası kapsamında yapılan başvurunun  sonuçlanmasıyla başlangıç olarak Twitter'ın web sürümünde kullanılmaya başlanan  "Nazar Boncuğu" emojisinin önümüzdeki günlerde tüm mecra ve platformlara yaygınlaşması bekleniyor.
 
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dünyada internet emojilerinin  belirlenmesi ve yaygınlaşması için çalışan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan UNİCODE konsorsiyumuna, "Turkey Home" tanıtım kampanyası kapsamında yapılan  başvurunun sonuçlandığı bildirildi.
 
Kampanyayı yürüten Tanıtma Genel Müdürlüğünün 30 Kasım 2017 tarihinde yaptığı başvuru sonrasında İngilizce'de "Evil Eye Bead" olarak adlandırılan "Nazar Boncuğu" ile ilgili sürecin 16 Temmuz itibarıyla tamamlandığı belirtildi.
 
Başlangıç olarak Twitter'ın web sürümünde kullanılmaya başlanan "Nazar  Boncuğu" emojisinin önümüzdeki günlerde tüm mecra ve platformlara  yaygınlaşmasının beklendiği ifade edildi.
 
Tanıtım filmi de var
 
Bakanlığın açıklamasında, Türkiye'nin tarihi, kültürel ve doğal  güzelliklerini dünya çapında tanıtmak amacıyla 2014'ten bu yana sürdürülen  "Turkey Home" kampanyası kapsamında, Anadolu kültürüne ait önemli bir unsurun da  dünyaya tanıtılmasının sağlandığı kaydedildi.
 
Kampanya kapsamında ayrıca "Turkey Home of Evil Eye Bead" isimli bir  tanıtım filminin de hazırlandığı bildirildi.
 
Açıklamada, günümüzde internet ve özellikle de sosyal medya ortamında  iletişim kurmanın yeni bir yolu olarak algılanan emojilerin yaklaşık 10 yıl önce  ortaya çıktığı ve sayılarının şu an 3 bine yaklaştığı bilgisi de paylaşıldı.
 
 
  

HABER ÖNERİLERİ

Padişah 2.Selim'i de yanlış biliyormuşuz

'Limonata akide şekeri gibi bir film'

Melis Kaya: "Babamı kaybettiğim gün..."

Manavgat'ta Demet Akalın coşkusu

Ünlü tablo bakın nereden çıktı?