‘Milli patates’ dışa bağımlılığı azaltacak

5 yılda 81 milyon dolar tohum parası ödediklerini belirten Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, geliştirdikleri 8 patates tohumu ile dışa bağımlılığı azaltacaklarını söyledi

10.10.2017 Salı 02:30
Güncellenme: 10.10.2017 00:46

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü, geliştirdiği ve tescillenen yerli patates tohumları ‘Onaran 2015’, ‘Fatih’, ‘Ünlenen’, ‘Nahita’, ‘Nam’, ‘Leventbey’, ‘Çağlı’ ve ‘Muratbey’ ile tohum alanında yerlileşmeyi amaçlıyor. Enstitüde 2005 yılında başlanan patates tohumu ıslah çalışmaları neticesinde elde edilen yerli tohumlar ile dışa bağımlılığın azaltılması ve milli ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, 8 patates çeşidini tescillediklerini söyledi. Tohum üretmenin önemine değinen Pırlak, sözlerine şöyle devam etti: “Patates üretimindeki en büyük maliyet tohumluktur. Tohumluk yurt dışından ithal gelip ülke içerisinde çoğaltılarak çiftçilere sunulmaktadır. Elbette ki bu durum üreticilerimizin patates üretimindeki maliyetini oldukça yükseltmektedir. Bizim yerli çeşitlerimizin en büyük hedefi çiftçilerimizin maliyetlerini aşağıya çekmek, hem üreticilerimizin daha çok kazanmasını hem de yurt dışına son 5 yılda 81 milyon dolarlık tohumluk parası ödenmişti, bunun ülke içerisinde kalmasını sağlayarak milli ekonomiye büyük oranda katkı sunmak. Islah çalışmalarımız devam  ediyor. En önemli amacımız ülkemizin tohum alanında bir üs haline gelmesi ve  patates tohumunda söz sahibi olmasıdır.”

Pırlak, geliştirilen tohumlardan ‘Fatih’in sanayilik, diğer çeşitlerin yemeklik olduğunu belirtti.

HABER ÖNERİLERİ

Resmen yürürlüğe girdi! Borçlu olanlar...

Bakan açıkladı! Teşvik kapsamına alınıyor

Son dakika: Binlerce emekliye müjde! İkramiyeler...

Bunu yapmayana ceza geliyor!

Emekliye 600 TL ek gelir

6 milyon asgari ücretlinin maaşı artık düşmeyecek

Bakanlık 173 hileli ürünü açıkladı!

Ücretli öğretmene müjde

Konya’ya Tesla modeli

2017 işsizlik oranı açıklandı