‘Kurum’sal sevinç

Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olması konut sektöründe heyecan yarattı. Gayrimenkulde tecrübesi olan Kurum’un şimdi sektör için yeni bir yol haritası hazırlaması bekleniyor.

11.07.2018 Çarşamba 02:30
Güncellenme: 10.07.2018 23:32
MELTEM KARA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un getirilmesi, gayrimenkul sektöründe de sevinç yarattı. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ndeki ilk Çevre ve Şehircilik Bakanı unvanına sahip olan 42 yaşındaki Kurum, hem şehircilik alanında hem de konut sektöründe tecrübe sahibi. Gayrimenkul sektörünün durgunlaştığı dönemlerde ekonomideki çarkları döndürmek ve sektörü canlı tutmak adına Emlak Konut bünyesinde başlattığı kampanyalarla dikkatleri üzerine çeken çiçeği burnunda bakan Murat Kurum’un, gayrimenkul sektöründeki dinamikleri iyi bildiği için önemli adımlar atması bekleniyor.  
 
Uyarıları dikkat çekti
 
Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel kuruluşlarda çalışan Kurum, 2005 yılında TOKİ’ye adım attı. TOKİ’de şube müdürlüğü ve uzmanlık görevlerini üstlenen Kurum, 2009’dan itibaren Emlak Konut GYO’da Genel Müdürlük görevini yürütüyordu. Genel Müdürlüğü döneminde Emlak Konut’un başarılı halka arzları gerçekleştirildi. Emlak Konut, aktif varlığı 
20.6 milyar lira, özkaynakları da 12.4 milyar lira olan bir şirket haline geldi. Kurum, sektöre uyarılarıyla da dikkat çekiyordu. İhalelerde oluşan yüksek fiyatlara karşı şirketleri ‘Ayağınız yere bassın’ diyerek uyaran Kurum, projelerdeki aşırıya kaçan lüks konusunda da ‘Daha mütevazı olun’ önerisinde bulunmuştu. Emlak Konut, bu dönemde yalnızca hasılat paylaşımlı projeler geliştirmekle kalmadı, dev şehirlere, kentsel dönüşüm projelerine, şehir parklarına da imza attı. 
 
İlk mesaj imar barışı
 
Murat Kurum, Mehmet Özhaseki’den Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini devraldı. Murat Kurum, yeni sistemle bakanlığın görev ve yetkilerinin biraz daha arttığına dikkati çekerek, “Biz de üzerimize düşen neyse gece gündüz çalışacağız” dedi. Kurum, imar barışıyla ilgili çok ciddi müracaat olduğunu belirterek, “İnşallah biz de bunu neticelendirip, kaynağı en verimli şekilde kullanmaya çalışacağız” dedi.
 
‘Konut sektörüne yeni ufuk açar’
 
‘Bizden biri direksiyona geçti’ diyerek açıklamasına başlayan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Sektörümüzün önünü açacak hamleleri çok iyi bilen Murat Kurum görevini en iyi şekilde yapacaktır. İhtiyaçları kaynağından bilen birinin aramızdan çıkması, sektöre yeni ufuklar açacaktır” dedi. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Murat Kurum’un sektörün kısa vadede çözülmeyi bekleyen sorunları ile yeni yol haritasında çok önemli adımlarının olacağını söyledi. 
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, bilgi birikimi ve tecrübesi ile sektörde önemli bir yere sahip olan Murat Kurum’un, şehir kültürünü ihya edecek atılıma imza atacağını kaydetti. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Murat Kurum’un sektörün artılarını eksilerini yakinen bilen çok tecrübeli bir kişi olduğunu, kentsel dönüşüm ve modern şehircilik anlamında hızlı icraatlarını bakan olarak da sürdüreceğini belirtti. 
DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz, Murat Kurum’un iş hayatı boyunca ‘sorunları gören, çözüm geliştiren ve hızlı aksiyon alan’ bir isim olduğunu belirtirken, bakanlık göreviyle piyasanın daha da hareketleneceğini söyledi. 
İnvest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar da Murat Kurum ile birlikte ülkemizde kentsel dönüşüm projelerinin daha da hız kazanacağını ifade etti. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, gayrimenkul sektöründe kampanyalar ve şehirleşme projeleriyle dikkatleri üzerine çeken Murat Kurum’un sektörün gelişimi ve sorunların çözümü için görevini başarıyla yürüteceğini kaydetti.
 

HABER ÖNERİLERİ

Binlerce memura derece ilerlemesi ve maaş zammı müjdesi!

Emeklilere güzel haber! Aylık 344 lira ek...

Jandarma Genel Komutanlığı'na "uzman erbaş" alınacak! Başvurular başladı

Kira gelirini beyan etmeyene ağır ceza! Son gün 25 Mart...

Bakan Berat Albayrak: Seçimden sonra...

Çok önemli nafaka hamlesi! Meclis'e geliyor, 5 yıldan sonrasını devlet ödeyecek!

Bankada 16 lira e-Devlet'te ücretsiz!

Bakan Selçuk teşvik paketinin detaylarını açıkladı

Devletten afetzedelere 7 milyon lira ödeme

Kapıköy Gümrük Kapısı açıldı