"Kayıtdışı Emlakçıları 1 senede bitiririz"

Aşa, komisyonculuğunu düzenleyen bir yasaya acil ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

15.10.2014 Çarşamba 11:14
Güncellenme: 15.10.2014 11:24
İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, İstanbul'da 100 binden fazla kayıt dışı emlakçının bulunduğunu belirterek, kendilerine yetki verilmesi halinde sektörde yaşanan sıkıntılara ve kayıtdışına 1 senede çözüm bulacaklarını söyledi.
Nizameddin Aşa, inşaat sektörü ve emlak komisyonculuğunun yasal bir çerçeveye sahip olmadığını dile getirerek, emlak komisyonculuğunu düzenleyen bir yasaya acil ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Sektörün büyüklüğünün son derece düzensiz bir ortam yarattığına dikkati çeken Aşa, "Bu kadar başıboş bırakılan başka bir sektör yok. Bunun ceremesini en çok biz emlak komisyoncuları çekiyoruz. Devlet de kayıtdışı nedeniyle zarara uğruyor. Bu zarar milyonları buluyor" diye konuştu.
VATANDAŞ DA MAĞDUR
Nizameddin Aşa, emlak komisyonculuğu için bir tasarı üzerinde çalıştıklarını anlatarak, girişimleri doğrultusunda, emlakçı esnaf odalarını bir araya getirdiklerini söyledi. Aşa, masanın etrafında İstanbul Ticaret Odası'ndan temsilcilerin de bulunduğunu belirterek, yasaya katkı sunmak isteyen oda sayısının her toplantıda daha da arttığını ifade etti. Aşa "Emlakçılık herkesin ikinci mesleği olmuş. Bakkal, manav, kasap, kırtasiyecisi herkes emlakçılık yapıyor. Kayıt dışı sadece bizi değil, vatandaşı da mağdur ediyor" diye konuştu.

HABER ÖNERİLERİ

Tansu Çiller Kısırkaya’da 150 lüks villa yaptırıyor