"Karaciğer dostu" enginarın tam zamanı

Uzmanlar, doğal probiyotik kaynağı olma ve yağ azaltıcı gibi özelliklerinin yanı sıra yüksek antioksidan kapasitesine sahip enginarın, iftarda sofradan eksik edilmemesini öneriyor.

21.05.2019 Salı 13:27
Güncellenme: 21.05.2019 13:29
AA
Enginar, özellikle Akdeniz diyetinin vazgeçilmez sebzeleri arasında  yer alan enginar, pazar tezgahlarında tanesi 4-5 liradan satılıyor.
 
  
Özellikle "karaciğer dostu" olması dolayısıyla ilkbaharda bolca  yenmesi önerilen enginar, birçok kişi tarafından bu dönemlerde kış aylarında da  tüketilmek üzere dolaplara konuluyor.
 
Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği  Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ömer Utku Çopur, enginarın "asteraceae" familyasına ait  Akdeniz orijinli, iyi lezzet, tat, koku gibi özelliklere sahip ve besin  bileşenleri açısından zengin bir sebze türü olduğunu söyledi.
 
Çopur, enginarın gıda ve ilaç olarak kullanımının, MÖ 300'lü yıllara  dayandığını belirterek söz konusu sebzenin, gıda olarak tüketilmesinde genellikle  baş kısmının merkezinde bulunan "kapitula" ya da "enginar kalbi" olarak  adlandırılan tabla şeklindeki kısmının tercih edildiğini dile getirdi.
 
Enginarın karaciğer dostu ve yağ azaltıcı özelliğe sahip olduğunun  altını çizen Çopur, şöyle konuştu:
 
 "Yapılan araştırmalarla dünyada en yüksek antioksidan kapasitesine  sahip 50 bitki arasında 17'nci sırada yer aldığı belirlenmiştir. Enginarın hemen  hemen tüm kısımları kullanılmaktadır. Özellikle tabla kısmının yemeklik olarak  kullanımının dışında, yaprakları ilaç endüstrisinde ticari ekstraktların  üretiminde kullanılıyor. Kök ve çiçek kısımları, fonksiyonel gıdalarda probiyotik  olarak kullanılan inülinin elde edilmesi amacıyla tüketiliyor. Enginarın hem  çiçeklerinin hem de yapraklarının sahip olduğu özelliklerinin, yüksek orandaki  fenolik bileşikler ve inülin içeren özel kimyasal bileşimleri ile bağlantılı  olduğu belirlenmiştir."
 
 Çopur, enginarın faydalarının saymakla bitmediğini ifade ederek,  şunları kaydetti:
 
  "Yapılan birçok farmakolojik çalışmayla da enginar ekstraktının  hepatoprotektif, antikarsinojen, antioksidan, antibakteriyel, anti-HIV  aktivitelerinin yanı sıra karaciğerden safra sıvısını uzaklaştırma, kolesterol  biyosentezi ve kolon kanserini önleme gibi etkilerinin varlığı kanıtlanmıştır.  Akdeniz diyeti, sağlıklı bir diyetin ölçüsüdür. Enginar vücuttaki probiyotiğin;  faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlıyor. Özellikle oruç nedeniyle vücudumuzun  uzun süre besinsiz kalması ve daha sonra aldığımız gıdaların sindiriminin faydalı  bakteriler tarafından gerçekleştirilmesinden dolayı enginarı şiddetle tavsiye  ediyoruz."
 
 "Herkesin tüketmesini tavsiye ediyoruz"
 
Enginar satıcısı Mehmet Ulutaş da Bursa'da 20 yıldır enginar  ürettiğini ve pazarda sattığını dile getirdi.
 
Ulutaş, enginarın çok faydalı olduğunu anlatarak, "Fiyatlarımız ideal.  Herkesin tüketmesini tavsiye ediyoruz. Tanesini 4-5 liradan satıyoruz. Şu an tam  mevsimi. Önceden sipariş alarak çalışıyoruz. Vatandaşın ilgisi çok iyi." diye  konuştu.
 
Enginar alan vatandaşlardan Zeliha Varel de enginarı çok sevdiğini  belirterek, "Şimdi enginar tüketmenin tam zamanı. Ayrıca kışlık için dolaba da  koyuyorum. Çok faydalı bir sebze, ramazan ayında daha çok tüketiyorum." dedi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Bu vitamin eksikse dikkat! Cinselliği etkiliyor, erken doğuma neden oluyor!

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Yatakta uçuracak tüyolar

Maske uyarısı! Terleyince...

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Kadınlar en çok hangi pornoları arıyor?

Bir erkeğe söylenebilecek en güzel 11 söz

Profesör Özkan: Doğumdan sonra rahim nakli talebi çığ gibi arttı