"İyileşmeyen yaralar için deri basılabilecek"

ABD'nin Penn State Üniversitesinde 3B biyoyazıcılarla organ basımı konusunda çalışmalar yürüten Doç. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, biyoyazıcılarla basılacak derinin tedavide yakın zamanda kullanılabileceğini bildirdi.

24.05.2019 Cuma 15:01
Güncellenme: 24.05.2019 15:02
AA
  Doç. Dr. İbrahim Tarık Özbolat, Sanko Üniversitesinde düzenlenen bir  etkinliğe katılmak üzere geldiği Gaziantep'te, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  yaklaşık 13 yıldır doku mühendisliği alanında araştırmalar yaptığını, şu anda da  organ basımı alanında dünyanın sayılı laboratuvarlarından birini yönettiğini  söyledi.
 
  
Mühendis ve kimyagerlerden cerrahlara, dişçilerden veterinerlere kadar  pek çok alandan 20 kişilik ekibiyle 3B biyoyazıcılar ve kullanım alanlarıyla  ilgili çalışmalar yürüttüğünü aktaran Özbolat, hücre, organ ve doku basımı  işlemlerini yapan bu yazıcıların üretimini de yaptıklarını belirtti. Özbolat,  şöyle devam etti:
 
 "Biz şu anda laboratuvarımızda 12 çeşit doku yapıyoruz. Akciğer, deri,  kemik, kıkırdak, pankreas, tümör modelleri, kalp, deri dokuları ya da ikisinin  birlikte olduğu dokular yapıyoruz. Hepsinde hedeflenen nokta farklı. Örneğin  akciğer modelinde daha çok akciğer hastalıklarının tedavilerinin çalışılabileceği  doku modeli yapıp bunların denenmesini sağlıyoruz. Kanser tedavisinde de  ilaçları, immün terapileri, hasta üzerinde denemeden önce nasıl sonuç vereceğini  ürettiğimiz küçük dokular üzerinden görülebilir. Bu yapılan hataları asgariye  indirecek bir teknoloji. Eczacılıkta, değişik ilaçların geliştirilmesi için  pankreas modeli yapıyoruz. Tip1 ve Tip2 diyabet için üretilen ilaçlar,  pankreastaki insülin üreten hücrelere nasıl etki edecek? Akciğer, pankreas gibi  bazı organlarda test amaçlı dokular üretirken, transplant için organlar da  üretmeye çalışıyoruz. Hastaya hiç geçmedik ama hayvan deneyleri yürütüyoruz."
 
Doç. Dr. Özbolat, yakında küçükbaş ve büyükbaş hayvan çalışmalarına  başlayacaklarına dikkati çekerek biyoyazıcıları direkt olarak kliniğe sokmak  istediklerini ifade etti.
 
"Deneyler devam ediyor"
 
Yaptıkları çalışmalarda direkt olarak canlının üzerine dokuyu  basabildiklerini anlatan Özbolat, "İsviçre Osteoloji Vakfından yeni bir proje  aldık. Bu vakıf kemik ve dişçilik alanındaki çalışmaları destekliyor. Altı kollu  bir biyoyazıcıyla, biyo malzemeyi ki bunların içinde hücreler de olabilir veya  başka malzemeler de olabilir, tarayıp oraya dokuyu yazıyor. Dokunun yazıldığı  bölge 6-8 hafta arasında tamir oluyor. Şu an deneyler devam ediyor." dedi.
 
Özbolat, laboratuvar olarak 3B biyoyazıcılarla kıkırdak ve deri  basımında önde olduklarını dile getirerek şunları kaydetti:
 
 "Biyoyazıcılarla basılan, damarlaşma olmayan dokuların kliniğe geçişi  yakın zamanda olabilecek. Belki 5 sene içinde. Örneğin, kulak ve burundaki, diz  kapağındaki kıkırdak dokuları tamir edebilecek yamalar yapabileceğiz.  Yaralanmalar, yanıklar, diyabette bağlı iyileşmeyen yaralar için deri  basılabilecek ve kullanılabilecek. Deri, diğer organlara göre çok basit bir  organ. Kalp, pankreas, karaciğer gibi fonksiyonel olarak karışık organların  yapımı daha uzun belki önümüzdeki 20 yıllık dönemi alabilir. Bundan 10 yıl önce  biz sadece hücre basabiliyorduk. 10 yıl sonra şimdi biz doku yapıyoruz. Belki 10  yıl sonra da damarlı, fonksiyonel olarak karışık organları da artık göreceğiz."
 

HABER ÖNERİLERİ

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Yatakta uçuracak tüyolar

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Pandemi sürecinde ortaya çıktı! Bu rahatsızlığa dikkat

Bu vitamin eksikse dikkat! Cinselliği etkiliyor, erken doğuma neden oluyor!

Kadınlar hangi penisleri tercih ediyor?

Maske kullanımı rahatsızlıkları açığa çıkardı

Yılan yağının faydaları - Yılan yağı ne işe yarar?