"İlk tedavi şekli ameliyat değildir"

Ege Üniversitesi (EÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Fırat, obezitenin sigaradan sonra önlenebilir ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirterek "Obez hastalar yapılan tedavilere rağmen kalıcı başarı sağlayamıyorsa, kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri alıyorsa böyle hastalara cerrahi seçeneklerin de sunulması gerek." dedi.

22.05.2019 Çarşamba 15:28
Güncellenme: 22.05.2019 15:31
AA
 Fırat, EÜ ile Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Derneği işbirliğiyle  düzenlenen obez hastalarla cerrahları bir araya getiren "Avrupa Obezite Günleri"  etkinliğinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de obez hasta sayısının son yıllarda yeme  kültürünün değişmeye başlamasıyla arttığını, artık her 4 kişiden birine obez  teşhisi konduğunu söyledi.
 
 
Obezitenin dünyada da savaşılması gereken bir çeşit salgın hastalık  olduğunu vurgulayan Fırat, "Obezite, sigaradan sonra önlenebilir ölüm sebepleri  arasında ikinci sırada yer alıyor. Obeziteden hayatını kaybedenlerin sayısı açlık  yüzünden tüm dünyada kaybedilen insan sayısından daha fazla. Artık bazı kanser  türlerinin de obeziteyle artış gösterdiğini biliyoruz." şeklinde konuştu.
 
 Fırat, Sağlık Bakanlığının obeziteyle mücadele konusunda çok önemli  çalışmalara imza attığını, açılan obeziteyle mücadele merkezlerinde çok sayıda  hastanın bilgilendirilip tedavi edildiğini aktardı.
 
Obeziteyle mücadele konusunda cerrahi tekniklerin de son yıllarda  tercih edildiğine dikkati çeken Fırat, şunları kaydetti:
 
 "2003 yılında tüm dünyada obezite cerrahisi olan hasta sayısı 150 bin  iken, 2015 yılında bu rakam 450 bini bulmuş durumda. Obez hastalar için ilk  tedavi şekli ameliyat değildir. Hastalar yapılan tedavilere rağmen uzun yıllar   kalıcı başarı sağlayamıyorsa, kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri  alıyorsa böyle hastalara cerrahi seçeneklerin de sunulması gerek. Bilimsel  verilere göre seçilmiş hastaların, bu işte uzman ve deneyimli hastane ve sağlık  ekipleri tarafından ameliyat edilmesi gerekir."
 
 Etkinlikte, cerrahlar ile obezite hastaları, ameliyathanedeki bir  obezite ameliyatını canlı olarak izledi.
 

HABER ÖNERİLERİ

Bu vitamin eksikse dikkat! Cinselliği etkiliyor, erken doğuma neden oluyor!

Kadınların en çok sevdiği pozisyonlar!

İşte kadınların en çok seks istediği yaş

Yatakta uçuracak tüyolar

Maske uyarısı! Terleyince...

Kadınlar en çok o saatte seks istiyor

Penis boyuna göre en ideal seks pozisyonları

Kadınlar en çok hangi pornoları arıyor?

Bir erkeğe söylenebilecek en güzel 11 söz

Profesör Özkan: Doğumdan sonra rahim nakli talebi çığ gibi arttı