"Ara Güler Müzesi" açıldı

Doğuş Grubu'nun, duayen foto muhabiri Ara Güler iş birliği ile hayata geçirdiği "Ara Güler Müzesi (AGM)" açıldı.

17.08.2018 Cuma 11:12
Güncellenme: 17.08.2018 11:22
AA
Açılışına Ara Güler'in de katıldığı müzede, fotoğrafçının eserleri, notları, kişisel eşyaları, fotoğraf  makineleri, basın kartları ve koleksiyonları ücretsiz olarak sergilenecek.
 
Müzenin, Bomontiada'da yoğun katılımla yapılan açılışında Ara Güler  Arşivi'nden fotoğraf, hikaye, video, tablo, obje ve kitapların yer aldığı "Islık  Çalan Adam" sergisi de meraklılarının beğenisine sunuldu.
 
Güler'in sanatını, kimliğini ve yaşamını gelecek nesillere aktarmak  amacıyla kurulan, Türkiye'nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesinin açılışında ayrıca, 16 Ağustos 1928'de dünyaya gelen Güler'in  90. doğum günü için pasta kesildi.
 
 
Etkinliğe tekerlekli sandalye ile gelen Güler'e, doğum günü hediyesi  olarak müze tarafından basılan ilk kitap olan "Islık Çalan Adam" isimli kitap takdim edildi.
 
Ara Güler, açılışta yaptığı konuşmada, kendi arşivini oluşturmasının seneler sürdüğünü vurgulayarak, arşiv oluşturmanın zorluklarına dikkati çekti.
 
Müzenin de bulunduğu Bomontiada'nın eski bir fabrikanın içine yapılmasına değinen Güler, restorasyon yapmanın da bir çeşit arşivleme çalışması olduğunu ifade etti.
 
Müze ve araştırma merkezi ücretsiz
 
Doğuş Grubu Üst Yöneticisi Hüsnü Akhan da kültür sanat alanına yaptıkları desteklerden bahsederek, çok özel bir heyecan yaşadıklarını söyledi.
 
Akhan, son iki yıldır Ara Güler'le birlikte çalıştıklarını ve bu birliktelikten onur duyduğunu belirterek, "İki yıl önce Ara Bey'le Doğuş Grubu olarak, Ara Güler Doğuş Sanat ve Kültür şirketini oluşturduk. Sevgili Ara Baba da  şirketimizin yönetim kurulu başkanlığını yapmakta. Şirketimiz birbirini besleyen  ve sinerji yaratan iki olayı kurguladı. Bunlardan biri Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM), diğeri de Ara Güler Müzesi." diye konuştu.
 
AGAVAM'ı yaklaşık 8 ay önce açtıklarını aktaran Akhan, burada Ara  Güler'in eşsiz arşivinin tek tek gün yüzüne çıkarıldığını ve araştırma merkeziyle müzenin ücretsiz olarak hizmete sunulduğunu dile getirdi.
 
Müzede Güler'in eserleri ve negatiflerinin yanı sıra, notları, kişisel  eşyaları, fotoğraf makineleri, basın kartları ve koleksiyonları sergileniyor.
 
 
 
 
 
 

HABER ÖNERİLERİ

2017'nin En İyi Film Karakteri: Wonder Woman

Ebru Yaşar rekor kırarak döndü!

'Hababam Sınıfı' yeniden çekiliyor! İşte ilk kareler...

Müjde! Olay film Berlin in Berlin'in devamı geliyor...

Müjde Ar yıllar sonra sinemaya geri dönüyor!

Cem Yılmaz'dan yeni stand-up gösterisi geliyor!

Padişah 2.Selim'i de yanlış biliyormuşuz

Sagopa Kajmer'den bomba itiraf!

Hayko Cepkin’den iki yeni şarkı

'Lucy 2' filmi geliyor...