'Allah ozu insaf versin o yetim usaglara baxanlara'

MALATYA'daki Çocuk Yuvası'nda ortaya çıkan dehşet görüntüleri, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan'da da büyük tepki toplarken, Türkiye'deki "itiraf' sitesine benzer internet sitesinde bu konu gündeme gelirken, görüntüleri izleyen Azeriler sert tepki gösterdi

01.11.2005 Salı 14:55
Güncellenme: 01.11.2005 14:55
DHA
Azeri "itirafların' yer aldığı internet sitesinde, Malatya'da ortaya çıkarılan çocuk yuvasındaki dehşet görüntülerine ilişkin görüşler de yer aldı. "Munckin' runuzlu, 30 yaşındaki, oturduğu şehri yazmayan bir kadın bu konuda şunları yazdı:

"Biraz evvel Turkiyenin Malatya seherindeki (şehrindeki) usag evinde (çocuk bakım yuvasında) bas veren (yaşanan) dehsetleri internetten izledim, o geder agladim o doyulen usaglari gorende, onlari vuran eller girilsin.. Allah cezalarini versin, o usaglari bir bir bagrima basib opmek isterdim nece balacadirlar ve nece imansiz, amansiz insanlarin eline dusubler, indi icime daha boyuk gorxu ve sual girdi, goresen bizim Azerbaycandaki usag evlerinde neler bas verir, goresen bizim balalarimiza (çocuklarımıza) neler edirler, belke onlarda bucur, belke bundan daha beter eziyyetler cekir??? Belke ele bunlara goredir ki usag evinden cixan (çıkan) usaglarin gozleri esla gulmur (gülmüyor) ve insanlara dusmancasina yanasirlar? Allah ozu insaf versin o yetim usaglara baxanlara. Gozumun gabagindan (önünden) getmir o usaglari vehsicesine doyen ve ustlerine gaynar su token heyvanlar, kaski butun usaglar oz atasi anasiyla eyni evde xosbext yasasaydi, kaski (keşke) hamsinin (hepsinin) gece yatanda uzunden open (öpen) ustunu orten analari olsaydi, kaski usaglar hec vaxt (hiçbir vakit) aglamasaydi, kaski..."

Bu yazıya 23 yaşındaki "hanoglu' rumuzu ile Türkiye'de kullanılan Türkçe ile yanıt veren bir ziyaretçi, Malatya'daki görüntülere çok üzüldüklerini anlatırken, "İçinde Allah korkusu olmayan insanları ne kadar da hayvanlaşabilecegini gördük. Allah o insanlara merhamet çocuklarımıza da sabır nasip etsin. Amin" diye yazdı.

Bakü'de oturan 21 yaşındaki bin internet ziyaretçisi ise, ilk mesajı yazan "Munckin'in yazısına yanıt verirken, şu ifadelere yer verdi:

"O dediyin goruntuleri men (ben) de izledim ve dehshete geldim. men onu kanal D-den baxdim (izledim), Munchkin, inanirsan men ona baxdim ve agladim. chox agladim, o ushaglarin sesleri hele de qulagimdadir. o alchaqlar manyakdirlar, normal insanlar deyiller. sen gordunmu, ushaglari nece bash- basha (başbaşa) vururdu, sonra isti (sıcak) suyu nece tokdu (nasıl döktü) ustlerine, ay Allah dehshet. yadima dushende deli oluram. Allah onlarin cezalarini verecek. axi onlar balaca balacadirlar, onlari nece incitmek olar? Munchkin, men her bir ushagin ugrunda canimdan kecherem (vazgeçerim). Allah her bir ushagi gorusun ve onlara hemishe xoshbextchilik nesib etsin! AMIN! sene de chox sagol deyirem ki, bele bir movzuya toxunmusan. bye!

"2damla gözyaşı' rumuzu ile 80 yaşında olduğunu ve Bakü'de oturduğunu belirten bir kadın ise, çocuk yuvalarında durumu bilemediğini ancak, kendi durumlarının da "içacıcı olmadığını" belirtirken, şunları yazdı:

"Ushaq evlerini deye bilmerem amma yadima oz ushaqligim dushdu, baxmayaraq atali anali olmusham. Baxchamizda terbiyechilerimizin bize munasibeti hech de yaxshi deyildi, gor indi kimsesiz ushaqlara necedir"

HABER ÖNERİLERİ

Astrolojinin İslamda yeri var mı?

Hint astrolojisi nedir, nasıl hesaplanır?

2017'de Yengeç burcunu neler bekliyor

Çılgın aşklar geliyor

‘Otoparkta adam mı dövdüm?’

2017'de Boğa burcunu neler bekliyor

Galatasaray'da kaos

Hangi burç sekste daha iyi?

2017'de Balık burcunu neler bekliyor

Burçlara göre yatak sırları